Wstyd w Cieszynie na starcie Święta Trzech Braci

  Wstyd w Cieszynie na starcie Święta Trzech Braci

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Efektowna replika słynnej przed wojną kawiarni Avion z gustownie urządzonym otoczeniem to wizytówka Czeskiego Cieszyna na rozpoczynające się w piątek Święto Trzech Braci.
  Natomiast Polacy powodów do dumy nie mają - gości, którzy spotkają się dziś na moście Przyjaźni na otwarciu święta, z cieszyńskiego brzegu Olzy postraszy wyglądem i kiepskim stanem budynek po celnikach.
  Linia graniczna podświetlona diodami znajdzie się na moście Przyjaźni
  - Cudotwórcami nie jesteśmy. Musimy mieć pieniądze, by modernizować strażnicę - rozkłada ręce Włodzimierz Cybulski, wiceburmistrz Cieszyna.
  Budynek po celnikach Cieszyn otrzymał w 2009 r
  oku od wojewody śląskiego. Strażnica trafiła pod skrzydła Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, który z różnym skutkiem wynajmuje pomieszczenia po celnikach. Budynek jest utrzymywany w takim stanie, w jakim Zamek go przejął. W Ratuszu przyznają, że nie bardzo wiadomo, co z nim zrobić, bo np. malowanie mija się z celem.

  Pomysł na przebudowę strażnicy jest gotowy - opracował go znany polski projektant Robert Konieczny. Ale koszty przebudowy sięgają 16 mln zł.

  - Nie stać nas, by z własnej kasy cokolwiek robić. A konkurs, do którego adresujemy wnioski, przesunął się o rok - tłumaczy Cybulski.

  Do roboty ostro wzięli się natomiast Czesi, którzy wspólnie z Cieszynem zdobyli unijne pieniądze na projekt RevitalPark 2010. Po polskiej stronie blask odzyskało Wzgórze Zamkowe, a po czeskiej, przy moście Przyjaźni, wyrosła piękna replika przedwojennej kawiarni. W okrągłym budynku z dużym tarasem, z którego można podziwiać Wzgórze Zamkowe z Wieżą Piastowską, znajdzie się centrum kulturalne z punktem gastronomicznym. Będzie tam można poczytać prasę, zobaczyć archiwalne zdjęcia kawiarni Avion, wypić dobrą kawę. Replika słynnej kawiarni będzie otwarta dla turystów już w najbliższą sobotę oraz w niedzielę od godz. 12 do 16.

  To jedna z wielu atrakcji, jakimi Czesi zamierzają przyciągnąć turystów. Kolejną jest linia graniczna ze stali nierdzewnej podświetlona diodami, jaka znajdzie się na chodnikach remontowanego właśnie mostu Przyjaźni, który łączy Cieszyn z Czeskim Cieszynem.

  - Wielu ludzi od dawna robi sobie zdjęcia na granicy. Teraz będą mogli zrobić pamiątkowe zdjęcie stojąc jedną nogą w Polsce, a drugą w Czechach - mówi Dorota Havlikova, rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie.

  Symboliczna linia będzie płynnie przechodziła z chodnika na balustradę, po obu stronach której znajdą się nazwy krajów z datą 2010. Atrakcja pojawi się już podczas wakacji.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama