Nadmorskie kąpieliska

  Nadmorskie kąpieliska

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Nadmorskie kąpieliska
  1/2
  przejdź do galerii
  Pomorskie plaże cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Szerokie, piaszczyste, kuszą rozgrzanym w słońcu piaskiem i są często oblegane przez amatorów wypoczynku nad morzem.
  Najważniejsza wiadomość dla amatorów letniego pluskania - żadne kąpielisko nie zostało zamknięte lub niedopuszczone do użytku z powodu zanieczyszczenia wody. A o to się najbardziej obawiano, gdy fale powodziowe wlewały się do Bałtyku.
  Informacje płynące z pomorskich stacji sanitarno-epidemiologicznych są jednak optymistyczne. W powiecie puckim np., gdzie latem wypoczywa najwięcej wczasowiczów i jest najwięcej plaż morskich, wszystkie badania są pozytywne. Na razie obowiązuje komunikat ogłoszony w maju, nowego należy się spodziewać w przyszłym tygodniu.

  - Nie stwierdzamy żadnych zanieczyszczeń, które mogłyby spowodować wyłączenie danego obszaru dla kąpiących się - mówi Bożena Śliwicka, zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Pucku.
  Gdański sanepid codziennie bada czystość wód na terenie kąpielisk położonych na wschód od ujścia Wisły. Natomiast na zachód od ujścia woda jest badana raz w tygodniu.

  - Zazwyczaj takie badania są przeprowadzane co dwa tygodnie - informuje Anna Obuchowska, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Jednak w związku z powodzią zdecydowano o zwiększeniu częstotliwości kontroli.

  Na razie w wodach Zatoki Gdańskiej niczego groźnego dla kąpiących się nie wykryto. Można więc zakładać, że żadne z kąpielisk, które miały pozytywną opinię w maju, nie zostanie zamknięte. Pracownicy sanepidu najbardziej się obawiali o stan czystości wody na wschód od ujścia Wisły, gdyż taki jest kierunek prądu morskiego.

  - Dlatego plaże na zachód od ujścia nie są tak narażone na zanieczyszczenie - mówi Anna Obuchowska.
  Zdaniem ekologów, to co spłynęło z falą powodziową, jest niewielkim zanieczyszczeniem w porównaniu do brudów wpadających do morza przez cały rok.
  Oczywiście jak zwykle kąpieliska nie są organizowane przy ujściach rzek, kanałów, a także w miejscu gdzie się znajduje przystań rybacka czy molo.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama