Katowicki festiwal teatrów A PART

  Katowicki festiwal teatrów A PART

  Henryka Wach-Malicka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Societas Raffaello Sanzio (Włochy) w spektaklu Hey girl
  1/3
  przejdź do galerii

  Societas Raffaello Sanzio (Włochy) w spektaklu Hey girl ©Fot. Arkadiusz Ławrywianiec

  Zaproszona na tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatrów A PART, ściągnęła do Katowic teatromanów z całej Polski. Maja Kleczewska, znana reżyserka młodego pokolenia, dowiedziała się o tym spektaklu z billboardu, których kilkadziesiąt zawisło w całym kraju. Trudno o lepsze potwierdzenie tezy, że kulturę warto promować, i że się to opłaci, bo jest reklamą dla miasta.

  Wracając do przedstawienia, trzeba przyznać, że jedyny w Polsce występ Societas Raffaello Sanzio potwierdził dobrą sławę, jaka go poprzedziła.
  "Hey Girl" to metaforyczna opowieść o wyzwalaniu się kobiety z kulturowych i obyczajowych stereotypów, o ograniczeniach rasowych i płciowych, blokujących porozumienie z drugim człowiekiem. Przedstawienie, zdyscyplinowane co do sekundy, grane bez słów, zbudowane zostało na precyzyjnie dawkowanej ekspresji, wzmacnianej fantastycznymi efektami gry świateł i nagłośnienia. Nawiasem mówiąc, włoski zespół całą tę maszynerię przywiózł ze sobą, bo w okolicy żaden teatr nie ma zaplecza, mogącego sprostać wymaganiom tej inscenizacji.

  Niepodważalną zaletą festiwalu A PART jest jednak różnorodność repertuarowa, jego nazwa w wolnym tłumaczeniu znaczy bowiem "obok, poza". Od 16 lat gościmy w Katowicach zespoły, tworzące poza oficjalnymi instytucjami, w tym popularne wśród publiczności teatry, zwane kiedyś ulicznymi.

  Anektowanie wolnej przestrzeni dla potrzeb przedstawienia teatralnego to, wbrew pozorom, trudna sztuka, ale i inspirujące wyzwanie. Na tegorocznym festiwalu obejrzeliśmy dotąd dwa spektakle plenerowe. Gospodarze imprezy, katowicki Teatr A Part, pokazał widowisko, osnute wokół dziejów Fausta i pod takim tytułem. Seria obrazów, rozegranych w trzech barwach - czerni, bieli i czerwieni - i wspartych ostrą w środkach grą aktorów, układa się w opowieść o pożądaniu, śmierci i walce płci.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama