Powodzianie z Bierunia poszli do urn

  Powodzianie z Bierunia poszli do urn

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy pójdę na wybory? Na razie sprawdzam z wnuczką Andżeliką, czy droga na suchy ląd po workach jest bezpieczna. Jeśli nie będzie padać, to potraktujemy wyprawę jak spacer - mówiła nam rano Anna Żarska.
  Mieszka w Bieruniu w bloku przy ul. Hodowlanej 4. Tam nadal domy stoją w wodzie. W sobotę strażacy ułożyli worki z piaskiem, robiąc prowizoryczną kładkę, żeby można się wydostać do cywilizacji i pójść głosować. Wcześniej - tak jak pod sąsiedni blok - można się było dostać tylko łódką, pilotowaną przez strażaków.

  - Ale w tamtym bloku pod "trójką" nikt teraz nie mieszka. Czasem przyjadą zobaczyć, co z mieszkaniami i odjeżdżają. Z wnuczką pilnuję dobytku naszego i sąsiadów. Strachu nie ma, bo strażacy wypompowują wodę z rozlewiska dzień i noc - mówi.

  Od czterech dni ma prąd, wcześniej trzeba się było zadowolić reflektorami wozów strażackich i świeczkami. Gaz w butli się skończył, a woda jest tylko butelkowana.

  - Mówią, że to rozlewisko wokół naszych domów, to wina kopalni, bo teren się obniżył i wody gruntowe wybijają na powierzchnię. Mieszkamy jak na środku jeziora - dodaje pani Anna.

  Teren przy ul. Hodowlanej wygląda nierealnie. Dwa typowe, kilkuklatkowe socjalistyczne klocki, postawione na środku wielkiej wody. Z tyłu, na górce, rośnie żyto poprzecinane rurociągiem odprowadzającym wodę z niecki. Z boku, przy namiocie, koczują mundurowi. Palą ognisko, aby ogrzać się, gdy zaczyna padać deszcz. Mł. brygadier Piotr Szojda, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Tychów, który jest na miejscu akcji, nie potrafi podać nawet przybliżonego terminu wypompowania wody.

  - Pracujemy na okrągło. Pompy dużej wydajności nie są wyłączane ani na chwilę. Nasze zadania to nie dopuścić do zwiększenia rozlewiska i w miarę możliwości ograniczyć jego zasięg. Czasem wydaje się, że wygrywamy i woda opada, ale przychodzi następny dzień i na wodowskazie jest więcej niż było - mówi dodając, że o szczegóły należy pytać geodetów z Kompanii Węglowej, którzy kierują akcją.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama