Jaworzno powalczy o unijne fundusze na drogi

  Jaworzno powalczy o unijne fundusze na drogi

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jaworzno, pomimo odmowy Ministerstwa Infrastruktury, nie składa broni w walce o pieniądze na wielkie drogowe inwestycje w mieście.
  Urzędnicy w ciągu kilku dni mają złożyć wniosek o dofinansowanie V etapu projektu "Miasto Twarzą do Autostrady"(budowa sieci obwodnic miasta). Wcześniej ministerstwo odmówiło finansowania III i IV etapu. Jako powód negatywnej oceny projektu podano, że Droga Krajowa 79, której przedsięwzięcie dotyczy, nie wpisuje się w tak zwaną sieć TEN-T, czyli głównych korytarzy komunikacji drogowej przez Europę.

  Odmowna decyzja ministerstwa zdziwiła władze miasta, bo realizowane wcześniej etapy dotację otrzymały, choć chodziło o tę samą drogę i aby otrzymać unijne pieniądze droga musiała się jednak wpisywać w sieć TEN-T. - Ministerstwo Infrastruktury nie zgłaszało wtedy zastrzeżeń co do tego, że DK 79 w Jaworznie stanowi część III Paneuropejskiego Korytarza Transportowego - podkreśla Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

  Urzędnicy z Jaworzna, mimo odmowy finansowania przebudowy DK 79, nie zamierzają się poddawać. - Tym razem będziemy się starać o pieniądze z unijnego programu poprawy bezpieczeństwa. Tam nie ma wymogu, by droga wpisywała się w sieć TEN-T. Wniosek mamy bardzo dobrze przygotowany, a więc naprawdę trudno będzie ministerstwu odmówić - przekonuje Tomasz Tosza.

  V etap projektu "MTdA" zakłada modernizację ulicy Grunwaldzkiej od ulicy Wojska Polskiego do Trasy Śródmiejskiej. Przebudowana zostanie zarówno droga, jak i skrzyżowania. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo ruchu samochodowego. Krótszy będzie też czas przejazdu przez miasto. Wartość projektu to 45 mln zł. Miasto liczy przynajmniej na kilkanaście milionów złotych z UE.

  Na realizację poprzednich etapów "MTdA" do miejskiej kasy z funduszy unijnych trafiło w sumie 46 mln zł. Urzędnicy z Jaworzna przekonują, że największy w historii miasta drogowy projekt i tak zostanie zrealizowany. Bez względu na to, za czyje pieniądze.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama