Wandale grasują w częstochowskim parku

  Wandale grasują w częstochowskim parku

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Połowa z 42 niskich latarni w podjasnogórskim parku 3 Maja nie działa. Oświetlenie zostało zniszczone przez wandali. Urzędnicy oszacowali straty na ponad 20 tysięcy złotych.
  Miejski Zarząd Dróg i Transportu, który administruje parkami, nie ma pieniędzy na usuwanie takich uszkodzeń, bo każdą złotówkę przeznaczoną na naprawy wydaje na łatanie dziur w drogach.

  Parki są patrolowane przez miejskich strażników, ale nie są oni w stanie upilnować parków rozciągających się na powierzchni ponad 10 hektarów.

  Receptą na wandali byłoby zainstalowanie kamer i objęcie parków systemem miejskiego monitoringu. Działa on w Częstochowie od ponad roku i pomógł w schwytaniu kilkudziesięciu złodziei, m.in. na skwerkach w centrum miasta. Władze chwalą się skutecznością systemu, ale na jego rozbudowę nie mają na razie pieniędzy. Zapowiadają jednak, że będą zabiegać o unijne dotacje na rozbudowę monitoringu.
  Szkopuł w tym, że niskie latarnie w podjasnogórskich parkach mają zaledwie 190 centymetrów wysokości. Halogeny zamontowane są około 160 cm nad ziemią.

  Nie ma więc żadnego problemu, żeby po nie sięgnąć. Już w fazie projektowania parkowego oświetlenia część radnych wyrażała obawy, że będzie ono narażone na ataki wandali i kradzieże. Ale ówczesny zarząd miasta uznał, że do parków, które są zamykane o godzinie 22, a otwierane o godz. 7, będą przychodzić tylko spokojni spacerowicze.

  Co ciekawe, wandale i złodzieje oszczędzają sąsiedni park Staszica, gdzie tylko kilka latarń straciło dotąd halogeny, klosze czy żarówki.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama