Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć: Jeśli podróżujemy samochodem

Redakcja
Aby podróżować samochodem po krajach należących do Unii Europejskiej nie potrzebne jest zagraniczne prawo jazdy. Państwa te honorują polskie dokumenty.

Planowanie wakacyjnej wyprawy powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia cen paliw i kosztów przejazdu po autostradach w interesujących nas krajach. Sprawdźmy też, jakie zapisy kodeksu drogowego obowiązują w danym kraju.

We Francji bardzo skrupulatnie przestrzegane są zasady dotyczące prędkości. Za przekroczenie grożą wysokie mandaty. Co więcej, kierowca nie może usiąść za kółkiem do czasu uregulowania kary. Rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy będzie nas kosztowała 35 euro, a 3.000 euro - posiadanie antyradaru. W dużych miastach, np. w Paryżu, należy bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania - tamtejsi kierowcy rzadko używają kierunkowskazów, często natomiast zmieniają pasy.

We Włoszech za złamanie niektórych przepisów policja może nałożyć mandat i zawiesić prawo jazdy na 3 miesiące. Dotyczy to m.in. dużych przekroczeń prędkości, prowadzenia pod wpływem alkoholu i środków odurzających, zawracania na autostradzie lub przed wjazdem na autostradę. W przypadku złamania przepisów ruchu drogowego kierowcy pojazdów zarejestrowanych za granicą są zobowiązani do natychmiastowego uregulowania mandatów - do tego czasu ich samochód zostaje umieszczony na wyznaczonym parkingu depozytowym. Do kary doliczane są koszty parkowania.

W Republice Czeskiej należy ściśle przestrzegać kilku przepisów, m.in. dotyczących jazdy z włączonymi światłami mijania, obowiązku posiadania kamizelki odblaskowej w wyposażeniu samochodu, zakazu używania antyradarów, w przypadku korka na autostradzie lub drodze ekspresowej - obowiązku utworzenia 3-metrowego wolnego pasa przejazdu oraz używania kierunkowskazów przy wyprzedzaniu rowerzystów. Policja drogowa może nałożyć kierowcy z Polski mandat za brak naklejki PL - nie jest ona wymagana w przypadku pojazdu z tzw. unijną tablicą rejestracyjną.

W Austrii osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, nie mogą prowadzić auta, nawet jeśli mają prawo jazdy. Na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu wymagana jest tzw. winieta - nalepka potwierdzająca wniesienie opłaty za korzystanie z płatnych dróg. Bardzo drobiazgowo przeprowadzane są kontrole stanu technicznego pojazdów. Turyści powinni więc przed wyjazdem pamiętać o sprawdzeniu ogumienia, hamulców oraz zabraniu apteczki, trójkąta ostrzegawczego i odblaskowej kamizelki. W przeciwnym razie grożą im wysokie mandaty lub zatrzymanie tablic rejestracyjnych, a nawet samochodu.

W Grecji wszyscy pasażerowie auta mają obowiązek zapięcia pasów. W czasie jazdy zabronione są rozmowy przez telefon komórkowy. Kierowca może mieć we krwi do 0,6 promila alkoholu.

Hiszpańskie przepisy zakazują wjazdu na teren kraju pojazdów, których kierowca popełnił wykroczenie. Warunkiem przejazdu jest wcześniejsze uregulowanie mandatu. Nie zezwala się tam na wystawianie mandatów kredytowych dla pojazdów z rejestracją zagraniczną. Jeśli zamierzamy wywieźć pojazd zakupiony w Hiszpanii, należy go tymczasowo zarejestrować.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Warto wiedzieć: Jeśli podróżujemy samochodem - Dziennik Łódzki