Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop w Unii Europejskiej

Dorota Domienik
fot. archiwum
Planując podróż, warto sprawdzić, jakie przepisy oraz zwyczaje obowiązują w państwie naszego pobytu oraz krajach, przez które będziemy przejeżdżali. Przed wyjazdem upewnijmy się też, czy nasz samochód jest sprawny i zabierzmy go na przegląd.

Coraz chętniej na wakacje wyjeżdżamy do krajów Unii Europejskiej. Jednym z powodów jest minimum formalności, jakich wymaga przekraczanie granicy w obrębie terytorium UE. Potrzebny jest tylko dowód tożsamości.

Podróżowanie w tych rejonach jest względnie bezpieczne, ale jak we wszystkich krajach cieszących się popularnością w sezonie turystycznym, trzeba uważać na złodziei. We Francji najczęściej odnotowuje się kradzieże portfeli, toreb i rabunki z samochodów. W Paryżu oraz w dużych miastach na Lazurowym Wybrzeżu, szczególną czujność należy zachować w metrze, szybkiej kolei podmiejskiej, muzeach i sklepach. Nie zostawiajmy także cennych przedmiotów, pieniędzy lub ważnych dokumentów w pokojach hotelowych oraz w samochodach. Może to bowiem sprowokować przestępców. Najlepiej zdeponować cenne przedmioty w miejscu zakwaterowania albo przechowywać w sejfie. Na wszelki wypadek przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie na czas podróży - pokryje ewentualne straty. Identyczne zasady bezpieczeństwa obowiązują w innych chętnie odwiedzanych krajach - Włoszech, Czechach i Austrii.

Chociaż Austriacy z zasady są przyjaźnie nastawieni do turystów, jak wszędzie trzeba zachować zasadę ograniczonego zaufania i pilnować swojego dobytku, by nie padł ofiarą złodziei.

Jednym z najbezpieczniejszych regionów w Unii Europejskiej jest Grecja. Chociaż wskaźnik przestępczości jest tu nieco wyższy niż w latach osiemdziesiątych, wciąż można liczyć na to, że pozostawiona w restauracji przez nieuwagę torebka lub portfel, będą na nas czekały przy stoliku albo barze. Grecy to naród beztroski i ufny. Mieszkańcy tego kraju nie zawracają sobie głowy zamykaniem drzwi na klucz, a gdy idą kąpać się w morzu, bez obaw pozostawiają swój dobytek na plaży. Chociaż w Grecji można czuć się względnie bezpiecznie, turysta powinien oczywiście wykazać się rozsądkiem i mieć na oku swoje bagaże oraz wartościowe przedmioty.

Osoby, które zdecydują się na wycieczkę promem do Włoch, powinny zadbać o dobre zabezpieczenie pieniędzy i kart kredytowych. Transport promem jest często wybierany przez nielegalnych imigrantów, którzy są sprawcami włamań do samochodów oraz przyczep kempingowych. Dlatego w miastach portowych auto najlepiej pozostawić na parkingu strzeżonym.

W Hiszpanii rabusie często dokonują napaści na przechodniów, przemieszczając się na motocyklach i motorowerach. Dlatego, gdy poruszamy się ulicami z torebką, najlepiej przełożyć ją przez ramię i nie umieszczać od strony ulicy. Nie nabierzmy się też na dobre uczynki i gościnność Hiszpanów. Korzystając z oferty pomocy od nieznajomych można stracić cenne przedmioty. Jednym ze stosowanych trików jest celowe przebijanie opon - po takim zdarzeniu na pewno szybko znajdzie się "pomocnik".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Urlop w Unii Europejskiej - Dziennik Łódzki