Urlop w Unii Europejskiej

  Urlop w Unii Europejskiej

  Dorota Domienik

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Planując podróż, warto sprawdzić, jakie przepisy oraz zwyczaje obowiązują w państwie naszego pobytu oraz krajach, przez które będziemy przejeżdżali. Przed wyjazdem upewnijmy się też, czy nasz samochód jest sprawny i zabierzmy go na przegląd.
  Coraz chętniej na wakacje wyjeżdżamy do krajów Unii Europejskiej. Jednym z powodów jest minimum formalności, jakich wymaga przekraczanie granicy w obrębie terytorium UE. Potrzebny jest tylko dowód tożsamości.

  Podróżowanie w tych rejonach jest względnie bezpieczne, ale jak we wszystkich krajach cieszących się popularnością w sezonie turystycznym, trzeba uważać na złodziei. We Francji najczęściej odnotowuje się kradzieże portfeli, toreb i rabunki z samochodów.
  W Paryżu oraz w dużych miastach na Lazurowym Wybrzeżu, szczególną czujność należy zachować w metrze, szybkiej kolei podmiejskiej, muzeach i sklepach. Nie zostawiajmy także cennych przedmiotów, pieniędzy lub ważnych dokumentów w pokojach hotelowych oraz w samochodach. Może to bowiem sprowokować przestępców. Najlepiej zdeponować cenne przedmioty w miejscu zakwaterowania albo przechowywać w sejfie. Na wszelki wypadek przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie na czas podróży - pokryje ewentualne straty. Identyczne zasady bezpieczeństwa obowiązują w innych chętnie odwiedzanych krajach - Włoszech, Czechach i Austrii.

  Chociaż Austriacy z zasady są przyjaźnie nastawieni do turystów, jak wszędzie trzeba zachować zasadę ograniczonego zaufania i pilnować swojego dobytku, by nie padł ofiarą złodziei.

  Jednym z najbezpieczniejszych regionów w Unii Europejskiej jest Grecja. Chociaż wskaźnik przestępczości jest tu nieco wyższy niż w latach osiemdziesiątych, wciąż można liczyć na to, że pozostawiona w restauracji przez nieuwagę torebka lub portfel, będą na nas czekały przy stoliku albo barze. Grecy to naród beztroski i ufny. Mieszkańcy tego kraju nie zawracają sobie głowy zamykaniem drzwi na klucz, a gdy idą kąpać się w morzu, bez obaw pozostawiają swój dobytek na plaży. Chociaż w Grecji można czuć się względnie bezpiecznie, turysta powinien oczywiście wykazać się rozsądkiem i mieć na oku swoje bagaże oraz wartościowe przedmioty.

  Osoby, które zdecydują się na wycieczkę promem do Włoch, powinny zadbać o dobre zabezpieczenie pieniędzy i kart kredytowych. Transport promem jest często wybierany przez nielegalnych imigrantów, którzy są sprawcami włamań do samochodów oraz przyczep kempingowych. Dlatego w miastach portowych auto najlepiej pozostawić na parkingu strzeżonym.

  W Hiszpanii rabusie często dokonują napaści na przechodniów, przemieszczając się na motocyklach i motorowerach. Dlatego, gdy poruszamy się ulicami z torebką, najlepiej przełożyć ją przez ramię i nie umieszczać od strony ulicy. Nie nabierzmy się też na dobre uczynki i gościnność Hiszpanów. Korzystając z oferty pomocy od nieznajomych można stracić cenne przedmioty. Jednym ze stosowanych trików jest celowe przebijanie opon - po takim zdarzeniu na pewno szybko znajdzie się "pomocnik".

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   last hunter

   last hunter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   lasty dobre sa w travelplanet calkiem. ja poluje na grecje w tym roku, bo w tamtym byla hiszpania wlasnie i na serio dalo rade

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Samolot

   F-16 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 16

   Mogę zrozumieć poznanie przepisów ale żeby się tłuc samochodem jak można w kilka godzin spokojnie przelecieć w samolocie? A co jak wpadnie jakiś mandat ekstra? Udało mi się trochę odłożyć i w te...rozwiń całość

   Mogę zrozumieć poznanie przepisów ale żeby się tłuc samochodem jak można w kilka godzin spokojnie przelecieć w samolocie? A co jak wpadnie jakiś mandat ekstra? Udało mi się trochę odłożyć i w te wakacje zamierzam odwiedzić Hiszpanię. Szukam po necie czegoś ciekawego, może skuszę się na jakieś last minute? Trochę nie jestem pewny tego typu wycieczki ale kto wie.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama