Doktor pies u niepełnosprawnych uczniów w Gliwicach

  Doktor pies u niepełnosprawnych uczniów w Gliwicach

  Olga Wiśniowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Bajka, Melba, Roma, Kifer i Zuzia to psiaki, które odwiedziły niepełnosprawne dzieciaki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Gliwicach. Dogoterapia stosowana jest w tej placówce już od czterech lat.
  Tydzień po Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii, który przypadał na 15 czerwca, uczniowie z ZSO nr 7 zaprosili na wspólne zajęcia ze zwierzakami maluchy z Przedszkola nr 21 i 31. Oprócz psiaków, gośćmi dzieci była dogoterapeutka, treserka psów i weterynarz.

  - Zajęcia z psem to dla dziecka głównie zabawa. Zwierzak rozwija jego sferę społeczną i poznawczą, mobilizując do aktywności i pracy nad sobą - tłumaczy Małgorzata Kalarus - Sternal, oligofrenopedagog i dogoterapeuta.


  Nie każdy pies nadaje się do dogoterapii. Co jednak może dziwić, nawet wśród przedstawicieli ras powszechnie uważanych za niebezpieczne, mogą znaleźć się zwierzaki idealnie nadające się do tej pracy.

  - Najważniejsze są indywidualne predyspozycje każdego psa. Suczka rasy cane corso, Roma, jest bardzo spokojna i łagodna - twierdzi weterynarz Bartłomiej Mika.

  Kandydat na psa pracującego z dziećmi musi być dobrze wyszkolony. Bajka, która dwa razy w tygodniu odwiedza najmłodsze dzieci w ZSO nr 7, ukończyła kurs posłuszeństwa, zna różne sztuczki, potrafi pokonywać przeszkody i wskazywać przedmioty.

  - Potrzebny jest jednak ktoś, kto będzie stał obok i obserwował psa - czy nie ma objawów stresu, czy nie jest przemęczony. Czasem można tego nie zauważyć, a dla psa to bardzo ciężka praca.

  Dzieciaki jednak są zachwycone kontaktem z psami. Chociaż niektóre z nich mają swoje zwierzaki, tym razem miały okazję dowiedzieć się, jak należy podchodzić do obcych psów. Razem z weterynarzem nasłuchiwały bicia serca czworonogów.

  - To bardzo fajne zajęcia, można rzucać talerzem, pies łapie piłkę albo kortówkę - mówią chórem Natalia i Daria.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo