Ważne
  Starostwo chce dzierżawy pałacu w Złotym Potoku

  Starostwo chce dzierżawy pałacu w Złotym Potoku

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Urzędnicy starostwa powiatowego zwrócili się do wojewody śląskiego, by wydzierżawił pałac Raczyńskich w Złotym Potoku. Zabytek jest własnością Skarbu Państwa.
  Od prawie trzech lat administruje nim częstochowskie starostwo powiatowe.
  - Starosta proponuje umowę długoterminową, na przykład 30-letnią - wyjaśnia Grażyna Folaron, rzeczniczka starostwa.

  W ofercie przetargowej na dzierżawę zabytku byłyby określone takie kryteria, jak np. sposób wykorzystania pałacu, deklaracja napraw i remontów, zapewnienie dostępu turystów do zespołu pałacowo-parkowego.


  Jaki będzie los inicjatywy starostwa? Monika Kolonko z Wydziału Nadzoru Właścicielskiego UW, poprosiła o uściślenie wniosku.

  Tymczasem o takiej propozycji nic nie wie Stefan Dembiński, reprezentujący spadkobierców Raczyńskich, którzy od połowy lat 90. starają się sądownie odzyskać pałac.

  - Nic o ewentualnej możliwości dzierżawy pałacu nie wiem - mówi Dembiński. - Nikt mnie o tym nie informował, więc nie mogę sprawy komentować.

  W ubiegłym roku wojewoda chciał skomunalizować zespół pałacowo-parkowy w Złotym Potoku. Przy nieuregulowanych prawach właścicielskich okazało się to niemożliwe.

  Tymczasem ta perła architektury klasycystycznej niszczeje i nie ma recepty na jej uratowanie. Wojewoda przekaże wprawdzie w tym roku starostwu 60 tys. zł na utrzymanie pałacu, ale wystarczy to zaledwie na pokrycie kosztów ogrzewania i wypłaty dla stróża. Pieniędzy brakuje nawet na drobne naprawy.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama