W Myszkowie azyl dla zwierząt na PET-ach stanie

  W Myszkowie azyl dla zwierząt na PET-ach stanie

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych SANiKO zrobi z plastikowych butelek po napojach typu PET drenaż odwadniający nowe schronisko dla bezdomnych zwierząt.
  Zastosuje rewelacyjną technologię przerobu opakowań, które na wysypiskach rozkładałyby się setki lat. Technologia jest bezpieczna dla środowiska.

  Na płyty, które znajdą się pod kojcami dla psów pójdzie 12 ton butelek. Firma, która administruje schroniskiem postanowiła wykorzystać przy budowie azylu technologię przerobu plastikowych opakowań na płyty termoizolacyjne. SANiKO rozpocznie budowę nowego schroniska po wakacjach. Obecne musi zostać zlikwidowane, bo nie ma legalizacji.

  - W takich przedsiębiorstwach jak SANiKO, zajmujących się oczyszczaniem miasta, największym problemem jest segregacja odpadów. Z kolorowymi kapslami butelki nie nadają się do produkcji granulatu, z którego można wytwarzać nowe pojemniki. Stare trzeba oczyścić z nalepek i kleju, a to są koszty. Przeróbka PET-ów to rewelacyjne i oszczędne rozwiązanie - zachwala pomysł Janusz Ziobro, prezes gminnej spółki.

  Innowacyjną metodę zamieniania butelek w termoizolacyjne płyty drenażowe opatentowała Politechnika Krakowska. Licencję na ich wytwarzanie ma krakowska firma Promos, z którą SANiKO nawiązało współpracę. Bogdan Przybek, prezes Promosu, zaproponował myszkowianom dostarczenie linii produkcyjnej.

  - Moglibyśmy wytwarzać takie płyty na sprzedaż - Janusz Ziobro myśli już o przyszłości.
  Ze sprzedażą PET-ów przez zakłady oczyszczania są coraz większe problemy. W wielu przedsiębiorstwach plastikowe butelki zalegają w magazynach. Podobnie jest w myszkowskiej spółce. A ceny są bardzo niskie. Za kilogram tego surowca można dostać od 70 groszy do 1,70 zł. Technologia wytwarzania płyt termoizolacyjnych z plastikowych butelek jest bardzo prosta i bezpieczna dla środowiska. Płyty są przy tym niezwykle wytrzymałe. Ważne jest też, że ich produkcja jest "petochłonna". Na metr kwadratowy płyty o grubości 5 centymetrów zużywa się 700 półtoralitrowych butelek. - Takie elementy można stosować do drenażu ścian piwnic, w ogrodach, przy budowie ścieżek, dróg, a nawet boisk - podkreśla zalety wyrobów z PET-ów szef Promosu.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama