Przeprowadzka dzieci do miejskiego domu w Będzinie

  Przeprowadzka dzieci do miejskiego domu w Będzinie

  Magdalena Nowacka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dla dwunastki dzieci, środa to szczególny dzień - przekazania im nowego domu. Jeszcze kilkanaście dni temu mieszkały w ogromnym gmachu w Sarnowie.
  Teraz mają świeżo wyremontowane mieszkanie przy ulicy Małachowskiego. Jest filią sarnowskiego Domu Dziecka. Powstało z połączenia trzech lokali. Dzieci mają nowy dom dzięki miastu, które im użyczyło pomieszczenia. To pierwszy taki rodzinkowy dom w centrum Będzina. I dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy rodzin zastępczych i adopcji wciąż jest zbyt mało, a dzieci po opuszczeniu domu dziecka stają w sytuacji kompletnego braku odnalezienia się w normalnej rzeczywistości.

  Ogromna jadalnia z kuchnią i salonem, dwie łazienki, w każdej po dwie kabiny prysznicowe i kilka sypialni. Wszystko lśni czystością. Ściany w wesołych kolorach. Dwunastoletnia Ksenia z dumą pokazuje "zielony" pokój.

  - Same go wysprzątałyśmy, powiesiłyśmy firanki, zasłony. Dbamy, aby łóżka były zawsze pościelone. Pokoje były dla nas prawdziwą niespodzianką, cały dom zresztą tak samo. Wszystko nam się podoba - mówi z zapałem. Ale najbardziej są zachwyceni jadalnią. Przytakują jej koledzy i koleżanki. Najmłodszy ma osiem lat. Najstarsza Roksana kończy właśnie gimnazjum.

  - Wszystko się zmieniło. W Sarnowie przychodziło się do kuchni, brało talerz i tyle. Tu sami gotujemy - podkreśla z dumą czternastoletni Artur. I jak się okazuje, radzą sobie z tym całkiem nieźle. Oczywiście nie mieszkają tu sami. Dyżury pełni czworo wychowawców.
  Dom dziecka od kilku lat próbuje zmniejszyć ilość maluchów. W ubiegłym roku podobną placówkę zorganizowano w Psarach. W będzińskiej dzielnicy Ksawera jest też mieszkanie, które zajmuje starsza młodzież w ramach tzw. usamodzielnienia. To otwarte dzisiaj, w samym centrum Będzina, to pierwsza miejska filia albo po prostu pierwszy miejski rodzinkowy dom.

  - To taki ostry trening społeczny. Do tej pory, mieszkając w Sarnowie, w pewnym sensie byli odseparowani od świata, środowiska miejskiego. A oni właśnie z takiego środowiska pochodzą i za kilka lat będą się musieli w nim odnaleźć zupełnie samodzielnie - podkreśla Zenon Piwko, dyrektor Domu Dziecka w Sarnowie.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama