Będzie walka o opłaty za przejazd autostradą przez Śląsk

  Będzie walka o opłaty za przejazd autostradą przez Śląsk

  Justyna Przybytek, Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Będzie pospolite ruszenie śląskich samorządowców i społeczników. Cel? Wybicie z głowy urzędnikom w Ministerstwie Infrastruktury pomysłu nałożenia opłat za przejazd autostradą w aglomeracji.
  List w tej sprawie do premiera Donalda Tuska wysłało już katowickie Stowarzyszenie Moje Miasto. Do parafowania podobnego pisma szykują się prezydenci kilkunastu miast zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym.
  45 km liczy odcinek autostrady A4 w aglomeracji, czyli między Mysłowicami a Gliwicami
  - Pismo trafi do ministra Cezarego Grabarczyka. Chcemy wyrazić swój sprzeciw wobec tego, aby w ramach miast aglomeracji były ponoszone opłaty z tytułu przejazdu autostradą.
  Tym bardziej, że wcześniej była mowa o bilecie zerowym - mówi Krzysztof Krzemiński, rzecznik GZM. Zgromadzenie Związku, czyli prezydenci i ich zastępcy, będą temat omawiali podczas najbliższego posiedzenia w czwartek.

  Co ich tak wzburzyło? Wycofanie się MI z deklaracji składanych od lat, że przejazd A4 z Katowic do Gliwic będzie bezpłatny (bilet zerowy miał też obowiązywać na budowanym odcinku A1 między Sośnicą a Maciejowem).

  - Wszystkie odcinki autostrad w Polsce mają być płatne. Tak stanowi prawo, które przejęliśmy po naszych poprzednikach. Niczego pod tym względem nie zmienialiśmy - argumentuje Mikołaj Karpiński, rzecznik MI. Przekonuje zarazem, że pomysł z biletem zerowym nadal jest aktualny. Tyle, że teraz ciężar finansowania takiego rozwiązania mają wziąć na siebie samorządy. - Model mógłby funkcjonować na takich zasadach jak budowa "schetynówek". Na każdą kwotę zaproponowaną przez samorząd, odpowiemy dokładnie taką samą kwotą z naszej strony - zapowiada Karpiński.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powietrze

   tlen (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 24

   Urzednicy w Ministerstwie sie nudza za nasz pieniadze.Skoro ceduja wszystko na samarzady to moze domagajmy sie rozwiazania calej rzadowej otoczki.My na SLASKU damy sobie rade.Gorzej z wami w...rozwiń całość

   Urzednicy w Ministerstwie sie nudza za nasz pieniadze.Skoro ceduja wszystko na samarzady to moze domagajmy sie rozwiazania calej rzadowej otoczki.My na SLASKU damy sobie rade.Gorzej z wami w Warszawie jak za wegiel i energie policzyma wam jak za przyslowiowe zboze., to moze w tych zakutch lbach sie wam rozjasni.Proponuje podatek o wychodzenia z domu ,wdychnia i wydychania powietrza,jedzenia,spania. itd.Sprzedaliscie cały majatek .Teraz nie ma kto odprowadzac podatkow to gnebicie Narod coraz to glupszymi decyzjami.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Państwo i prawo to my.

   kaktusnadłoni (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 21

   Urzędnicy z Ministerstwa Infrastruktury są opłacani z naszych pieniędzy. Jak im pozwolimy wprowadzić opłaty nie tylko za przejazd autostradami, to wprowadzą opłaty nawet na polnych drogach.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama