Zlot młodych z Europy w Rybniku

  Zlot młodych z Europy w Rybniku

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Młodzież z 14 krajów Europy przemaszerowała we wtorek ulicami Rybnika w Marszu dla Jezusa, który zakończył wielki zlot młodych, jaki odbywał się pod hasłem "Światło i życie dla Europy".
  Kilkuset młodych ludzi z Hiszpanii, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Niemiec i Czech przeszło przez miasto przy dźwiękach "Barki" i "Abba Ojcze", czyli dwóch pieśni, które najczęściej towarzyszyły wizytom papieża Jana Pawła II w Polsce. To właśnie działalność Ojca Świętego, który kilkanaście lat temu zainaugurował cykl spotkań młodzieży z całego świata, zainspirowała organizatorów wczorajszego rybnickiego zlotu.
  W Marszu dla Jezusa uczestniczyli Czesi, Węgrzy i Hiszpanie
  - Chcieliśmy zrobić coś podobnego, ale dla młodzieży z Europy, która coraz głośniej mówi o jedności. Spotkanie miało połączyć młodych ludzi z różnych zakątków kontynentu, sprawić, że lepiej się poznają.
  I to udało nam się zrealizować - mówi ksiądz Teodor Suchoń, proboszcz parafii w Chwałowicach, która organizowała zlot. - Pokazaliśmy gościom Częstochowę, Oświęcim i inne miejsca, które stanowią fundament naszej kultury - dodaje.

  Młodzi Europejczycy spędzili w Rybniku pięć dni. W tym czasie wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Polski modlili się, bawili i dyskutowali. Większość z nich mieszkała w domach rybniczan. W domu 17-letniej Moniki Mojżesz mieszkał 20-letni Rumun.

  - To nie była tylko i wyłącznie religijna wizyta. Wiele godzin spędziliśmy na rozmowach i doskonale się razem bawiliśmy. Były nawet śpiewy i tańce. Ta wizyta sprawiła, że całkiem inaczej zaczęłam myśleć o mieszkańcach Rumunii. Zerwałam ze wszystkimi stereotypami, jakie krążą w Polsce o mieszkańcach tego kraju - mówi młoda mieszkanka rybnickiej dzielnicy Popielów.

  20-letni student agroturystyki Alexandr Pricope nie krył wczoraj zachwytu, w jaki wprawiła go polska gościnność. - Przez cały czas pobytu w Polsce czułem się jak VIP, który mieszka w najlepszym hotelu. Nie sądziłem, że Polacy są tak otwarci i mili - mówił gość z Rumunii.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama