Urzędy wolą płacić kary niż dać pracę niepełnosprawnym

  Urzędy wolą płacić kary niż dać pracę niepełnosprawnym

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Samorządy, urzędy wojewódzkie i centralne a także prywatni pracodawcy wolą płacić kary niż zatrudniać niepełnosprawnych.
  Tylko w ubiegłym roku z tytułu nie wypełniania postanowień ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 1997 roku, do kasy Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wpłynęło 3,4 mld złotych. To wartość wybudowania 50 km autostrad. I tak co roku od 13 lat!

  Każdy pracodawca, w tym administracja publiczna, zatrudniający powyżej 25 pracowników zobowiązany jest, aby 6 proc.
  ogółu personelu stanowiły osoby niepełnosprawne. Z informacji resortu pracy wynika jednak, że haracz na rzecz PFRON płaci aż 4,8 tys. instytucji publicznych. Woj. śląskie jest w czołówce tej niechlubnej statystyki.

  Poseł Marek Plura forsuje w Sejmie ustawę, która ma zmobilizować wójtów, burmistrzów i prezydentów do zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w administracji publicznej, a wczoraj Urząd Marszałkowski zorganizował konferencję "Osoby niepełnosprawne na otwartym rynku pracy". Ale fakty wskazują, że łatwiej zorganizować konferencję niż zatrudnić niepełnosprawnego.

  - Niestety, sami płacimy kary z tego tytułu, ale proszę mi wierzyć, że niepełnosprawni rzadko starają się o pracę u nas - mówi rzecznik marszałka Aleksandra Marzyńska. Marszałek zatrudnia zaledwie 8 pracowników z grupą niepełnosprawności i co miesiąc płaci 60 tys. kary. Z informacji PFRON wynika, że niemal wszystkie samorządy województwa płacą. Najwięcej UM Katowice - ponad 50 tys. zł miesięcznie. Wyjątek stanowią Siemianowice Śląskie, które są rekordzistą Polski pod względem zatrudnienia niepełnosprawnych - w ratuszu i jego agendach pracuje ich ponad 7 proc. a w MOPS-ie ponad 10 proc.

  - Problem nie tkwi w braku osób do pracy, bo specjalistów z orzeczoną grupą niepełnosprawności nie brakuje, ale w schematycznym myśleniu urzędników. Zanim podpiszą umowę o pracę, piętrzą wyimaginowane problemy i by ich uniknąć wybierają osobę zdrową - podsumowuje Edyta Świątczak-Gurzęda, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych w Siemianowicach Śl.

  Praca dla osoby niepełnosprawnej jest często najlepszą formą rehabilitacji. Daje możliwość nie tylko zdobycia środków do życia, ale także pozwala na codzienny kontakt z ludźmi, a w konsekwencji również na rehabilitację społeczną. Niestety, droga kariery zawodowej w administracji samorządowej i rządowej, sądząc ze statystyk, jest dla niepełnosprawnych zamknięta.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Prawda jest brutalna

   Karol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

   Posiadam III Grupe niepełnosprawności (stopień lekki) i zarówno jak Asia mam jedynie ograniczenia wysiłkowe (tj. podnoszenie-dzwiganie ciężkich rzeczy) Szukanie pracy to bardzi Ciekawe zajęcie,...rozwiń całość

   Posiadam III Grupe niepełnosprawności (stopień lekki) i zarówno jak Asia mam jedynie ograniczenia wysiłkowe (tj. podnoszenie-dzwiganie ciężkich rzeczy) Szukanie pracy to bardzi Ciekawe zajęcie, jedyne co mozna dostać to niekończące się staże (jak sie ma ciutke szczęścia), jestem już na kolejnym stażu (po którym naturalnie nie dostanie pracy gdyż jestem darmową siłą roboczą i gdy mi sie skończy staż przyjdzie kolejny stażysta). Praca za godziwe pieniądze (z umową o prace) jest czymś nieosiągalnym, mam 24 lata i ucze się zaocznie by podwyższyć swoje kwalifikacje zawodowe. Pracodawcy gdy słyszą że mam III Grupe (stopień lekki) pytają się mnie "a co to jest" ... poprostu szok :/ jeden z pracodawców pół roku temu powiedział żebym mu wyjaśnił jakie on dostanie za mnie zniższki, częściowe zwroty kosztów zatrudnienia itd. bo on nic nie wie o żadnych ulgach za zatrudnienie takich osób :/ to jest ŻAŁOSNE!!!

   Jedyne co pozostaje zrobić to wziąść kredyt i za tą kase wyjechać za pracą do krajów bardziej rozwiniętych (lub Miast bo Katowice do nich nie należą)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Urzędy płacą kary"

   Muody (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 31 / 35

   Taaa.... urzędy płacą... Ciekawe, który z uzrędników sięgnął do kieszeni żeby wysupłać jakiekolwiek pieniądze na karę? Przecież to absurd. Z czego utrzymują się urzędy? Z podatków. Z czyich?...rozwiń całość

   Taaa.... urzędy płacą... Ciekawe, który z uzrędników sięgnął do kieszeni żeby wysupłać jakiekolwiek pieniądze na karę? Przecież to absurd. Z czego utrzymują się urzędy? Z podatków. Z czyich? Polaków. A więc dlaczego każdy z nas płaci za nieróbstwo naszych włodarzy? Za prawdę powiadam... chory ten kraj. A lekarstwa na tą chorobę nie widać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niepełnosprawni

   asia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 38 / 40

   Od pół roku szukam pracy , posiadam lekki stopień niepełnosprawności, mam jedynie ograniczenia wysiłkowe tj. podnoszenie, dźwiganie .Szukam pracy w lekkiej branży w handlu lub jako pomoc w biurze,...rozwiń całość

   Od pół roku szukam pracy , posiadam lekki stopień niepełnosprawności, mam jedynie ograniczenia wysiłkowe tj. podnoszenie, dźwiganie .Szukam pracy w lekkiej branży w handlu lub jako pomoc w biurze, bezskutecznie.Pracowałam w firmie , która zatrudniała tak jak mowa w artykule ponad 25 pracowników, z tego co mi wiadomo niepełnosprawnych tam przyjętych raczej nie ma...Sama powiedziałam o swoim stopniu niepełnosprawności, zastanawiam się czy w ogóle warto wspominać cokolwiek bo w naszym kraju rządzą niestety jeszcze stereotypy,że słabszy fizycznie to gorszy!Potem wyszukują fikcyjnych powodów zwolnienia , cyniczne i perfidne ....ich zdaniem bo moim to chore.

   pocztainteriapoczta@interia.plzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   tes (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 52

   ilu niepelnosprawnych zatrudnia dziennik zachodni czy prasa slaska?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Urzędy wolą płacić kary niż ...

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 51 / 48

   Przelew bankowy kosztuje mniej niż zatrudnienie pracownika.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BJUROKRATY TO RAK SWJATOWY

   ZOO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 57 / 54

   POLAMAC NOGI TYM NIEROBA URZEDOWYMI NA BRUK

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BJUROKRATY TO RAK SWJATOWY

   ZOO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 61 / 46

   POLAMAC NOGI TYM NIEROBA URZEDOWYMI NA BRUK

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama