Nagrody dla firm dbających o środowisko

  Nagrody dla firm dbających o środowisko

  Monika Chruścińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Osiem Ekolaurów i piętnaście wyróżnień przyznała kapituła 9. edycji konkursu Polskiej Izby Ekologii w Katowicach.
  Uroczysta gala wręczenia statuetek odbyła się we wtorek w katowickim Kinoteatrze Rialto.
  Ekolaury to konkurs promujący działania na rzecz ochrony środowiska. Jak podkreślił Jerzy Swatoń wiceprzewodniczący Rady PIE, która jest organizatorem konkursu, w tym roku padł rekord zgłoszeń przedsiębiorców.

  - Wiele projektów było jednak podobnych do tych, z jakimi spotykaliśmy się w poprzednich edycjach. Dlatego oczekujemy, że kolejna, jubileuszowa edycja konkursu będzie bogatsza w projekty mające w sobie cechy innowacyjności - mówił Swatoń.

  Wśród nagrodzonych znalazło się w tym roku pięć przedsiębiorstw z terenu województwa śląskiego. W kategorii gospodarka wodno-ściekowa nagrodę przyznano spółce Hobas System Polska z Dąbrowy Górniczej za wykorzystanie rur do realizacji przykrycia koryta Rawy.

  - Wydawałoby się, że mamy produkt, którego nie ma. Znika bowiem w ziemi. Cieszy nas to, że pomimo tego został zauważony przez kapitułę - stwierdził Marek Matea, dyrektor zarządzający firmy.

  Katowicki Holding Węglowy otrzymał natomiast Ekolaur za prowadzenie działań proekologicznych w zakresie ograniczania emisji hałasu w kopalniach Murcki-Staszic - Ruch Boże Dary i Wujek - Ruch Śląsk, a MetalCo z Katowic za modernizację instalacji do wtórnego wytopu metali niezależnych. W kategorii oszczędność energii laureatem została spółka Aqua stosująca pompy ciepła do ogrzewania obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych, dzięki czemu obniża koszty prowadzonej działalności. Ekoproduktem w przemyśle i budownictwie została uznana natomiast energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł, sprzedawana przez koncern Tauron Polska Energia.

  Wyróżnienia przypadły natomiast m.in. Zakładom Energetyki Cieplnej z Katowic, Regionalnemu Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej z Tychów, spółce SITA Starol z Chorzowa, kopalni Kazimierz-Juliusz z Sosnowca, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu i spółce Polstage z Rybnika.  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Eko

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   Ekologia w Polsce plasuje się na końcu reszty europejskich krajów, ekologiczne myślenie jest w cenie... medalowej. Obwieszanie się metalem stało się modne, a syf jak leżał...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo