W Katowicach powstaje Centrum Dydaktyki i Symulacji...

  W Katowicach powstaje Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Za dwa lata Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach będzie szkolił studentów w najbardziej nowoczesnym ośrodku dydaktycznym w kraju. Podobne posiadają tylko uniwersytety medyczne w Europie Zachodniej.
  Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej SUM powstanie w budynku dawnej pralni klinicznej w Ligocie. Budowa pochłonie 33 mln zł - 85 proc. uczelnia pozyskała z pieniędzy unijnych, a resztę dołożyło Ministerstwo Zdrowia.

  - To będzie absolutnie unikatowe przedsięwzięcie w Polsce w nauczaniu medycyny - mówiła wczoraj podczas inauguracji budowy rektor SUM, prof. Ewa Małecka-Tendera. Cele inwestycji są dwa: stworzyć studentom dwóch wydziałów, lekarskiego i lekarsko-dentystycznego (to ok.
  5 tys. osób), warunki do nauki niespotykane dotąd na polskich uczelniach i... ocalić pacjentów przed rolą królika doświadczalnego. - Do tej pory byli w pewnym sensie narażeni na współpracę z naszymi studentami - żartowała prof. Małecka-Tendera. W nowym centrum studenci będą mogli praktykować na fantomach reagujących jak żywi ludzie (płaczą, krzyczą, wymiotują).

  W dwukondygnacyjnym budynku będzie sześć sal symulacyjnych, imitujących środowisko rzeczywiste (mieszkanie, ulica, sala operacyjna), w tym noworodkowa, intensywnej terapii, operacyjna, a także szpitalny oddział ratunkowy. Do tego symulator karetki, trzęsącej się równie mocno co ambulans w trakcie jazdy. Zajęcia w symulatorach będą nagrywane, a potem analizowane, do tego zza weneckiego lustra poczynania studentów będą obserwować wykładowcy.

  Nowoczesne będą też sale wykładowe. Studenci będą mogli oglądać tu np. bezpośrednią transmisję z oddziałów klinicznych i sal operacyjnych, albo na przykład dzięki monitorom 3D zobaczą prezentację budowy anatomicznej człowieka lub będą mogli porozmawiać z wirtualnym pacjentem i na podstawie tego wywiadu wydać diagnozę. W równie nowoczesnym ośrodku w Monachium przez kilka dni szkolili się Gabriela Handzlik i Bartłomiej Orlik, studenci piątego roku wydziału lekarskiego.

  - To było bardzo efektywne. Wiadomo, teoria jest potrzebna, ale ważne też, żeby sprawdzić ją w praktyce - mówił Bartek.
  Budynek ma być gotowy we wrześniu 2012 r.


  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   inwestor

   student (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Szkoda tylko ze pani Rektor zapomniała że pieniądze na sfinansowanie tej inwestycji wydeptał w Ministerstwie Poseł Jerzy Ziętek!!!! Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Posłowi! Bez niego nie było by...rozwiń całość

   Szkoda tylko ze pani Rektor zapomniała że pieniądze na sfinansowanie tej inwestycji wydeptał w Ministerstwie Poseł Jerzy Ziętek!!!! Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Posłowi! Bez niego nie było by tej bardzo potrzebnej inwestycjizwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama