Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie chcemy rewolucji

Redakcja
Fot. ARC
Z Waldemarem Pawlakiem, ministrem gospodarki, rozmawia Agata Pustułka

Jest pan odpowiedzialny w tym rządzie za gospodarkę, w tym szczególnie za ważne dla nas górnictwo. Dlaczego kopalnie nie dostały wystarczających środków na inwestycje początkowe?
A jakie środki można określić jako wystarczające? Na nasz wniosek w 2010 roku zostanie przeznaczonych na ten cel z budżetu państwa 400 mln zł. Może nie jest to kwota zbyt wygórowana, biorąc pod uwagę skalę potrzeb. Proszę jednak wziąć pod uwagę, że jest to szczególnie trudny rok dla budżetu ze względu na ogólnoświatowy kryzys. Trzeba też pamiętać, że - zgodnie z przepisami unijnymi - z budżetu państwa można dofinansować do 30 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji początkowych. Przyznanie tych pieniędzy oznacza, że rząd przykłada dużą wagę do sprawnego funkcjonowania sektora i realizacji założeń "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". Pieniądze zostaną przekazane przedsiębiorcom do końca bieżącego roku na podstawie programu pomocowego.

Śląsko-dąbrowska Solidarność od kilku miesięcy domaga się spotkania z panem. Związkowcy grożą nawet strajkiem. Narzekają na bałagan w sektorze. Czemu unika pan tych rozmów?
Ja się od takich spotkań nie uchylam. Uważam jednak, że najlepszym miejscem do tego jest Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. Ostatnie posiedzenie odbyło się 25 lutego. Formuła Zespołu, zapewniająca szeroką reprezentację strony społecznej oraz udział pracodawców i przedstawicieli rządu, pozwala na ocenę sytuacji, przedstawienie problemów i propozycji ich rozwiązania przez każdą ze stron. Niestety, część przedstawicieli związków zawodowych zawiesiła swój udział w pracach Zespołu i mimo skierowanego do nich pisma zachęcającego do kontynuowania dialogu, nie uczestniczyła w obradach. Zdaję sobie sprawę, że część problemów i koniecznych decyzji dotyczących sektora, np. prywatyzacja kopalń, budzi niepokój pracowników. Tym bardziej namawiam do kontynuowania dialogu w ramach Zespołu. Liczę także na zarządy spółek węglowych w wyjaśnianiu powodów zmian. Mają one przecież służyć rozwojowi przedsiębiorstw górniczych.

Przed wyborami głośno mówiło się o prywatyzacji kopalń. Kiedy przyjdzie czas na tę rewolucję?
Nie chodzi tu o robienie rewolucji. Prywatyzacja ma służyć przede wszystkim spółkom węglowym, a co za tym idzie - ich pracownikom. Jest to szansa na pozyskanie funduszy na rozwój przedsiębiorstw górniczych i ich modernizację. Dzięki kapitałowi z giełdy będą one mogły poczynić niezbędne inwestycje i utrzymać stabilne miejsca pracy. Zgodnie z założeniami, Skarb Państwa zachowa większościowy pakiet akcji, co zapewni państwu kontrolę nad strategicznym dla bezpieczeństwa energetycznego sektorem. Przyjęliśmy także, że decyzje o prywatyzacji, wolumen akcji i czas debiutu będą uzgadniane ze stroną społeczną i skorelowane z celami polityki energetycznej. Najbardziej zaawansowane są obecnie prace prywatyzacyjne w Katowickim Holdingu Węglowym SA. W listopadzie 2007 r. za prywatyzacją opowiedziała się większość pracowników tej spółki. Wybrani zostali również doradcy prywatyzacyjni. Kryzys gospodarczy spowodował pewne opóźnienia, jednak działania tzw. przedprywatyzacyjne zostały ostatnio wznowione. Zgodnie ze strategią przedsiębiorstwa na lata 2007-2015, debiut KHW na warszawskiej giełdzie powinien nastąpić w II połowie 2011 r. Nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, dotycząca prywatyzacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. Trwają natomiast prace nad tworzeniem Grupy Węglowo-Koksowej (GWK). Silna struktura holdingowa przyczyni się do wzrostu wartości spółek tworzących Grupę. Rozstrzygnięcia dotyczące prywatyzacji Kompanii Węglowej SA zostaną podjęte w późniejszym terminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera