Władze woj. śląskiego walczą o gmach

  Władze woj. śląskiego walczą o gmach

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, zbudowany przed wojną za pieniądze lokalnej społeczności, jest w gestii Warszawy.
  Gospodarzem jest tam wojewoda, a radni wojewódzcy i marszałek są tylko gośćmi. W dodatku jeśli chcą obradować w historycznej sali Sejmu Śląskiego, muszą wojewodzie płacić. Taka sytuacja trwa już od 11 lat.

  - To kuriozum; samorządne województwo pozostaje na łasce wojewody. To marszałek, a nie wojewoda, powinien być gospodarzem tego budynku - uważa też dr Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska i przywołuje słowa premiera Donalda Tuska z jego expose.

  - Wydatnie zmniejszymy koszty działania administracji państwowej w terenie, jej struktura ulegnie radykalnemu uproszczeniu, społeczności lokalne staną się prawdziwymi gospodarzami na swoim terenie, a wojewoda będzie tym, czym powinien być, czyli reprezentantem rządu, a nie konkurentem dla samorządu wojewódzkiego - obiecywał Tusk 23 listopada 2007 r. z sejmowej mównicy.

  - Niech premier dotrzyma słowa i przekaże województwu śląskiemu prawo własności budynku - dodaje dr Gorzelik.

  Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zajmuje w budynku przy ul. Jagiellońskiej i Ligonia 26,2 proc. powierzchni użytkowej (na reszcie urzęduje wojewoda z 960 pracownikami). Płaci za to 173 760,10 zł brutto miesięcznie - tak twierdzi rzeczniczka marszałka, Aleksandra Marzyńska.

  Tymczasem Łukasz Falgier, dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, mówi nam, że część budynku zajmowana przez Urząd Marszałkowski jest użytkowana nieodpłatnie. I dodaje: - Wychodząc naprzeciw wnioskom składanym przez marszałka, wojewoda śląski przekazał w 2003 roku na rzecz województwa śląskiego budynek biurowy przy ulicy Dąbrowskiego 23 o powierzchni użytkowej 6600 m kwadratowych. Aktualnie trwają rozmowy wojewody z marszałkiem na temat przekazania części pomieszczeń, zajmowanych obecnie przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego, na własność samorządowi województwa - twierdzi Falgier.

  Na pewno jednak marszałek płaci za wynajem sal reprezentacyjnych. - Za wynajem Sali Marmurowej płacimy do 3 godzin 180 zł, powyżej 50 zł. W przypadku Sali Sejmowej stawka jest droższa: do 3 godzin 200 zł, powyżej 60 zł - wylicza Marzyńska.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gmach Sejmu Slaskiego

   ccc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 13

   Gmach Sejmu Slaskiego dla Urzedu Marszalkowskiego, Sejmiku Wojewodztwa i dla (jesli przejdzie ustawa) Prezydenta Katowickiego Powiatu Metropoltalnego. Przy okazjii (bez przywracania autonomii) -...rozwiń całość

   Gmach Sejmu Slaskiego dla Urzedu Marszalkowskiego, Sejmiku Wojewodztwa i dla (jesli przejdzie ustawa) Prezydenta Katowickiego Powiatu Metropoltalnego. Przy okazjii (bez przywracania autonomii) - przywrocic przynajmniej nazwe Sejmu Slaskiego ( zamiast nazwy "sejmiku" ) = to nic nie kosztuje, a byloby uhonorowaniem polskiej obietnicy danej Slazakom w okresie powstan slaskich. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trybut dla wojewody

   hany cider z piekorys (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 22

   "Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, zbudowany przed wojną za pieniądze lokalnej społeczności, jest w gestii Warszawy. " - to przyklad jak warszawskie Imperium Slonsk okupuje i trybuty od...rozwiń całość

   "Gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, zbudowany przed wojną za pieniądze lokalnej społeczności, jest w gestii Warszawy. " - to przyklad jak warszawskie Imperium Slonsk okupuje i trybuty od Slonsokow pobiero.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamiana nieruchomości?

   masaccio (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 19

   gmach Sejmu Śląskiego dla Urzędu Marszałkowskiego i sejmiku
   a
   dla Urzędu Wojewódzkiego wyremontowany budynek na Dąbrowskiego
   (dawny Dom Związków, na działce gdzie było Muzeum Śląskie)

   pewnie...rozwiń całość

   gmach Sejmu Śląskiego dla Urzędu Marszałkowskiego i sejmiku
   a
   dla Urzędu Wojewódzkiego wyremontowany budynek na Dąbrowskiego
   (dawny Dom Związków, na działce gdzie było Muzeum Śląskie)

   pewnie wtedy oponować bedzie też marszałekzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama