Zabytkowa ciuchcia czeka

  Zabytkowa ciuchcia czeka

  Wanda Then

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Już 12 tys. pasażerów przewiozła w tym sezonie zabytkowa kolej wąskotorowa, która kursuje z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego. Ciuchcia wyrusza w trasę codziennie od czerwca.
  - Przejażdżka ciuchcią to doskonały pomysł - niezależnie od pogody. W upalne dni można dojechać nią nad zalew Nakło-Chechło, żeby się ochłodzić. Podróżując w ten sposób możemy przecież odwiedzić wiele ciekawych miejsc, jak choćby zabytkowy Rynek w Tarnowskich Górach - mówi Bartosz Uryga, prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Ciuchcia startuje trzy razy dziennie. Z toru przy ulicy Zabrzańskiej w Bytomiu odjeżdża o godz. 9, 12 i 16. Dorośli za przejazd zapłacą 5 zł. Na dzieci i młodzież czekają bilety ulgowe po 2 zł 50 gr. Dzieci do 4 lat jeżdżą za darmo.

  Trasa ciuchci to 21 km. Rusza w nią osiem wagoników. - W każdym są 22 miejsca. To otwarte wagony, bez okien. Można się wychylić i poczuć wiatr we włosach. Są i dwie lokomotywy. Każda ma 450 koni mechanicznych - wylicza Uryga

  Kolejka powstała w 1853 roku. Jest najstarszą, nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie. W najlepszych sezonach letnich ciuchcia przewozi nawet 30 tys. osób. Stowarzyszenie dba o to, by podróż była bezpieczna. Przed sezonem cała trasa jest dokładnie sprawdzana. Członkowie stowarzyszenia i wolontariusze kontrolują tory, uzupełniają mocowania szyn do podkładów, a tam gdzie jest to potrzebne - wymieniają podkłady. Trasa jest też czyszczona z traw i krzaków. Tak, by nic nie zakłóciło letniego relaksu. Szczegółowy rozkład jazdy można znaleźć na stronie internetowe: www.sgkw.eu.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama