Ważne
  Pod skrzydłami prawa

  Pod skrzydłami prawa

  Zdjęcie autora materiału

  Szybko, bezpiecznie, a od kilku lat także tanio - takie zalety ma podróżowanie samolotem. Przygotowując się do lotu, trzeba pamiętać o zasadach, których przestrzeganie wymagane jest od pasażerów. Należy też znać i egzekwować swoje prawa. Jakie? - radzi Patrycja Wacławska
  Osoby, które podróżują samolotem z jakiegokolwiek kraju należącego do Unii Europejskiej albo też do jakiegokolwiek państwa unijnego, korzystają z prawnej ochrony w sytuacji, gdy lot został odwołany lub znacząco opóźniony. Ochroną są też objęci pasażerowie, którym odmówiono przyjęcia na pokład.
  Opóźnienie

  Jeśli lot jest opóźniony, przewoźnik ma obowiązek zapewnić pasażerom bezpłatne posiłki i napoje.
  Ich ilość powinna być adekwatna do czasu oczekiwania na odlot. Rolą przewoźnika jest także zapewnienie oczekującym pasażerom łączności, między innymi dwóch rozmów telefonicznych, dwóch przesyłek faksowych lub e-mailowych.

  W sytuacji, gdy opóźnienie wynosi co najmniej pięć godzin, pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletów lub lotu powrotnego do miejsca, z którego odlecieli. Jeżeli zaś opóźnienie będzie tak duże, że odlot nastąpi o dzień później niż planowano (albo jeszcze później), przewoźnik powinien zapewnić pasażerom bezpłatne zakwaterowanie w hotelu i darmowy transport między lotniskiem a hotelem.
  Istotne jest to, że w przypadku opóźnienia spowodowanego przyczynami niezależnymi od przewoźnika (np. złymi warunkami pogodowymi), pasażerowie nie mogą oczekiwać rekompensaty finansowej.

  Odwołanie lotu
  Jeżeli lot zostanie odwołany, pasażerowie mają prawo do zwrotu kosztów biletu, skorzystania z innego połączenia z docelowym miejscem podróży oraz - jeśli czas oczekiwania na połączenie zastępcze to usprawiedliwia - posiłku, napojów i rozmowy telefonicznej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama