Rybnik: Rocznie przerobią 134 tys. ton śmieci

  Rybnik: Rocznie przerobią 134 tys. ton śmieci

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  30 osób, w tym 10 kobiet znalazło zatrudnienie w nowym Zakładzie Przerobu Odpadów Komunalnych, który otwarto w Rybniku-Boguszowicach.
  Budowa ekologicznego zakładu kosztowała 7,5 miliona złotych, z czego 75 proc. sfinansowano z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

  - Rocznie jesteśmy w stanie przyjąć i przerobić 134 tysiące ton odpadów. Już teraz trafiają do nas wszystkie śmieci z terenu Rybnika. Mamy także podpisane umowy z sąsiednimi gminami - Świerklanami oraz Kuźnią Raciborską - wyjaśnia Agnieszka Kozera, wiceprezes zarządu spółki Sego, do której należy zakład.

  Ze zwożonych do zakładu odpadów odzyskiwane są tony drewna, szkła, aluminium i plastiku. Surowców, które mogą być ponownie wykorzystane.

  - Z wyrzucanych kanap odzyskujemy na przykład drewno. Osobno składujemy kolorowy plastik, butelki, puszki. Większość tych produktów skupują od nas zakłady przeróbcze. Z plastikowych butelek powstają na przykład meble ogrodowe - mówi Kozera.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo