Ważne
  Znany rybnicki ginekolog przeprowadził ponad 100 aborcji

  Znany rybnicki ginekolog przeprowadził ponad 100 aborcji

  Barbara Kubica

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pięć lat więzienia dla ginekologa i dwa lata w zawieszeniu na trzy dla pielęgniarki, która pomagała w zabiegach aborcyjnych - taki wyrok zapadł przed Sądem Okręgowym w Gliwicach, wydziale zamiejscowym w Wodzisławiu Śląskim.
  To pierwszy tak surowy werdykt dla lekarza na Śląsku, ale sąd rozpatrujący sprawę nie miał wątpliwości co do słuszności swojej decyzji.

  - Zabiegi aborcji przeprowadzane przez oskarżonego miały charakter masowy - podkreślał podczas odczytywania wyroku sędzia Ryszard Furman w uzasadnieniu.

  Dodatkowo sędzia zakazał skazanemu lekarzowi wykonywania zawodu przez trzy lata. K. musi też wpłacić na rzecz Skarbu Państwa 100 tysięcy złotych.

  - Ten wyrok to farsa. Nigdy nie wykonałem żadnej aborcji. Na pewno będę się odwoływał od tej skandalicznej decyzji - stwierdził w rozmowie z nami Andrzej K.

  Proces znanego rybnickiego ginekologa rozpoczął się w kwietniu 2008 roku.
  Razem z nim na ławie oskarżonych zasiadła Elżbieta L., pielęgniarka, która pracowała w prywatnym gabinecie doktora K., i - jak ustalili śledczy - asystowała przy większości zabiegów, przeprowadzanych przez lekarza w latach 2002-2006. Na podstawie zebranych dowodów prokuratura oskarżyła Andrzeja K. o to, że w tym czasie wykonał ponad 100 nielegalnych aborcji.

  Lekarz miał na tym zarobić około 130 tysięcy złotych. Jego zatrzymanie było jedną z głośniejszych spraw w mieście.

  W czasie śledztwa K. spędził w tymczasowym areszcie 600 dni. Ta odsiadka zostanie mu teraz zaliczona na poczet kary.

  - W czasie procesu przesłuchaliśmy ponad 100 świadków, między innymi byłe pacjentki doktora K, które w większości zeznały, ze poddały się zabiegowi aborcji w jego gabinecie. Mówiły o tym, że lekarz był bardzo chętny, by pomóc im w rozwiązaniu problemu, a w niektórych przypadkach nawet do tego namawiał - podkreślał sędzia Furman.

  - Co więcej, doktor K. sporządzał fikcyjne wpisy w kartach pacjentek, którym mówił, że to na wszelki wypadek, gdyby ktoś się o aborcji dowiedział - dodał sędzia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama