Który kandydat lepszy dla Śląska?

  Który kandydat lepszy dla Śląska?

  Witold Naturski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Najlepsze wyniki w pierwszej turze wyborów prezydenckich osiągnęli kandydaci głównych ugrupowań politycznych. To ważne, bo głosując 4 lipca, wybierzemy nie tylko konkretną osobę, ale też wizję Polski realizowaną przez jego partię. Także dotyczącą naszego regionu.
  Prezydent RP całkiem sporo może, gdy idzie o tworzenie nowego prawa. Proponuje własne projekty ustaw; te - uchwalone już przez parlament - podpisuje, wetuje lub odsyła do Trybunału Konstytucyjnego. Ta całkiem realna władza legislacyjna ma duży wpływ także na to, jakie prawo uch-walą nam Sejm i Senat. Postarajmy się przewidzieć, jakimi prezydentami byliby Kaczyński i Komorowski. Wyobraźmy sobie, że udaje się w końcu w parlamencie przekształcić gwarę śląską w język regionalny. Co z taką ustawą zrobiłby prezydent Komorowski, a co Kaczyński? Czy dla tego drugiego nie byłaby ona przyczynkiem do "landyzacji"? Pewnie tak. I czy zawetowałby ją? Zapewne.

  Podobnie jeśli chodzi o ustawę metropolitalną dla Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Mieliśmy już próbkę działań PiS-u w tej sprawie. Twórcami projektu, gdy PiS był przy władzy, byli ludzie stąd - wojewoda Pietrzykowski i poseł Mikuła. Sekundował im ówczesny szef MSWiA Ludwik Dorn. Jednak partię rządzącą zabiegi te uwierały, a zabiegającym nie spodobał się w końcu sam PiS. Dorna z kolei wyrzucono - najpierw z ministerstwa (wtedy stanęły prace nad ustawą), a potem i z partii. Czy w ta-kich warunkach można wierzyć, że Jarosław Kaczyński podpisałby ustawę szytą dziś specjalnie dla Śląska? Nie sądzę. Wie on bowiem doskonale, że siła napędowa dla jego partii kipi po prawej stronie Wisły. Nie poprze więc żadnego prawa, które nie spodoba się wyborcom z tzw. Polski B.

  Dokładnie w odwrotnej sytuacji jest Bronisław Komorowski. Gdyby także założyć, że jako prezydent będzie realizował politykę tożsamą z programem Platformy Obywatelskiej, wróży to dobrze Śląskowi. PO nie boi się języków regionalnych, a premier sam promuje kaszubski. Nie uważa także, by przymusowe wcielanie Ślązaków do Wehrmachtu, było przyczynkiem do wstydu dla ich wnuków czy prawnuków.

  Partia ta postanowiła wreszcie, po czasochłonnych przepychankach z koalicyjnym PSL, że powstanie ustawa aglomeracyjna wyłącznie dla Śląska. PiS i Jarosław Kaczyński gubią się dziś we własnej retoryce. Chcą dla nas Bawarii, ale straszą "landyzacją". Ostrzegają przed monopolem władzy, ale sami przez dwa lata go mieli i nie widzieli w tym nic złego. Jeszcze niedawno walczyli z postkomuną, a teraz się do niej mizdrzą. Ale jest jeszcze je-den powód, by głosować na Komorowskiego. Tym razem nie tylko regionalny.

  Za rok rozpocznie się trwająca 6 miesięcy polska prezydencja w Unii Europejskiej. To wielka odpowiedzialność i duże przedsięwzięcie logistyczno-polityczne. Jak kończą się utarczki polityków krajowych podczas prezydencji, najlepiej pokazały Czechy, gdzie upadł gabinet premiera Topolanka. Kraj ten zajęty wewnętrznymi sporami skompromitował się w Unii i nie miał żadnych sukcesów, gdy nią rządził. Czy można liczyć, że Jarosław jako prezydent będzie popierał politykę europejską rządu Donalda Tuska? Wątpię.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wybory

   ślazaczka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   To jeden z tych obiektywnych inaczej p*****ów.Kaczyński jest wiarygodny przede wszystkim dlatego, że jest sobą a nie osobą towarzyszącą Tuskowi.Kaczyński myśli o Polsce sprawiedliwej również dla...rozwiń całość

   To jeden z tych obiektywnych inaczej p*****ów.Kaczyński jest wiarygodny przede wszystkim dlatego, że jest sobą a nie osobą towarzyszącą Tuskowi.Kaczyński myśli o Polsce sprawiedliwej również dla Śląska a nie Polsce dla liberałów ,którzy są skompromitowani.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Który kandydat

   Edward (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Dał Pan popalić z tym Wehrmachtem! Tak idiotyczny argument uwłacza nawet przeciętnej inteligencji, a Pan ma chyba nieco wyższy iloraz, prawda? W następnym wypracowaniu proponuję wypomnieć...rozwiń całość

   Dał Pan popalić z tym Wehrmachtem! Tak idiotyczny argument uwłacza nawet przeciętnej inteligencji, a Pan ma chyba nieco wyższy iloraz, prawda? W następnym wypracowaniu proponuję wypomnieć Kaczyńskiemu kult Piłsudskiego-łatwo przejść do Korfantego-staromodny patriotyzm, obcy Pana pokoleniu, a w ostateczności policzyć Orliki na Śląsku. Tylko czy to wystarczy żeby załapać się na kolejną listę?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Który kandydat lepszy dla Śląska?

   andowc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   Mnie to "wisi",- już nie "staje".
   Co lepsze ? (wiszenie czy stanie,- oto jest pytanie).
   Na głupie pytanie,- głupia odpowiedz.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O Śląsku pamiętają tylko wtedy

   zik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

   gdy potrzebują głosów,olać to towarzystwo wzajemnej nienawiści

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Deabata pokazała wszystko

   Dan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

   Jeśli Kaczynski chce o rozwiązaniu problemów na Białorusi rozmawiać z Moskwą, a nie z UE, to ja nie chcę takiego Prezydenta.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLITYCZNY SRACZ

   ROLKA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

   ANI JEDEN TO SAME DUPKI I OSZUSTY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLITYCZNY SRACZ

   ROLKA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

   ANI JEDEN TO SAME DUPKI I OSZUSTY

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tylko Komorowski

   OLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 9

   Sama prawda. Kaczor to wilk w owczej skórze. Nie rozumie Śląska i nie chce zrozumieć. Komorowski to dla nas lepszy kandydat.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdury piszesz chopie.

   kat. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 13

   Komorowski nawet nie wie gdzie leży Śląsk. Jego partyjny kolega, pseudoautorytet Kuc od ćwiećwiecza grzeje tyłek w stolicy i tylko co jakiś czas przypomina nam o naszej dupowatości, odbierając...rozwiń całość

   Komorowski nawet nie wie gdzie leży Śląsk. Jego partyjny kolega, pseudoautorytet Kuc od ćwiećwiecza grzeje tyłek w stolicy i tylko co jakiś czas przypomina nam o naszej dupowatości, odbierając kolejne laury od ociekających wazeliną mediów i instytucji. PO to Partia bogatych Oszustów. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Z zajadłym knebulcym - na drzewo!

   Zegźoły jak staczny pjes. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9


   Te do ajn pfympcich, muszoom vprzodźi uroość! :-)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama