W Będzinie odbywają się wycieczki badające żydowskie zabytki

  W Będzinie odbywają się wycieczki badające żydowskie zabytki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Będzinie, odbyła się wycieczka śladami kultury żydowskiej w mieście. Organizatorem była Fundacja Brama Cukermana, w tym roku współpracująca z Festiwalem Kultury Żydowskiej.
  Niestety, autokar z Krakowa nie wyruszył - nie było bowiem zainteresowanych całym przedsięwzięciem. Przyczyną być może był koszt wycieczki a dokładnie przejazdu - wynoszący 100 złotych.

  Wycieczka po mieście jednak się odbyła, mieszkańcy Będzina oraz okolicznych miast wykazali zainteresowanie tym co znajduje się wokół nich. Dla wszystkich zainteresowanych, mamy dobrą wiadomość.

  - Dla tych, którzy nie skorzystali z tej wycieczki, mogę powiedzieć że taka sama odbędzie się za tydzień zbiórka o 9.45 spod Lidla przy ulicy 11 Listopada. Wstęp wolny - zdradziła Karolina Jakoweńko, kulturoznawca a także przewodnik terenowy i miejski po województwie śląskim.

  Karolina Jakoweńko zdradziła również, że takie wycieczki odbywają się regularnie przez cały rok. Co działo się podczas samej wycieczki?

  - Ślady tej kultury, są wśród nas. Pokazaliśmy naszej wycieczce posadzki, bramy oraz wszystko to co zostało z tamtych lat - mówi Karolina Jakoweńko.

  Uczestnicy zwiedzili starówkę Będzina - kamienice, bramy czy też były kirkut. Potem, wycieczka zwiedziła Wzgórze Zamkowe - miejsce, gdzie kiedyś znajdowała się synagoga, a także Bramę Cukermana - dawny żydowski dom modlitwy. Na trasie wycieczki była również synagoga Mizrachi znajdującą się na ulicy Modrzejowskiej, a także teren dawnego getta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama