Katowice: Niewidomi zobaczą zbiory malarstwa w Muzeum...

  Katowice: Niewidomi zobaczą zbiory malarstwa w Muzeum Śląskim

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Dofinansowanie w wysokości 58 420 zł na realizację projektu edukacyjnego Udostępnianie zbiorów Galerii Malarstwa Polskiego XIX-XX wieku osobom niewidomym i niedowidzącym przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Śląskiemu.
  Projekt przybliży sztuki wizualne, szczególnie malarstwo, a także samą instytucję muzeum osobom ociemniałym. Tego rodzaju prezentacja zbiorów - udostępnienie kolekcji malarstwa indywidualnym zwiedzającym z dysfunkcją wzroku - będzie pierwsza w polskich muzeach. Stworzenie systemu udostępniającego zbiory malarstwa polskiego grupie odbiorców o dotychczas ograniczonym do nich dostępie ma umożliwić zainteresowanym samodzielne zapoznanie się z tą dziedziną kultury.


  Specjalnie przygotowane przewodniki przybliżą treść wybranych dzieł za pomocą wypukłodrukowych reprodukcji i opisów w alfabecie Braille'a. W ten sposób pokazane zostaną prace najwybitniejszych polskich malarzy tworzących w latach 1800 - 1945. Każdy zwiedzający otrzyma przewodnik i zestaw słuchawkowy. Informacji o obrazach będzie można wysłuchać w tempie dostosowanym do indywidualnych potrzeb odbiorców.

  Projekt jest rozwinięciem programu edukacyjnego Czym jest obraz? realizowanego w ramach Akademii Orange. Adresowany do niewidomych i niedowidzących uczniów szkół podstawowych program zajęć w Galerii Malarstwa Polskiego cieszył się tak dużym powodzeniem, że Muzeum Śląskie postanowiło zaprosić do zwiedzania także młodzież i osoby dorosłe z dysfunkcjami wzroku. Otrzymane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie pozwoli na wzbogacenie oferty nagraniami, reliefami oraz manualami o bardziej rozbudowanej formie i treści.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama