Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruda Śląska: Metropolia zaczyna od palenia śmieci

Redakcja
Kosztem ponad 1,3 mld zł do końca 2015 r. w Rudzie Śląskiej ma powstać spalarnia śmieci, produkująca prąd i ciepło. W środę został złożony wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o dofinansowanie tej inwestycji.

- Tym samym zakończył się pierwszy etap działań Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (GZM), zmierzającego do budowy całego systemu gospodarki odpadami - wyjaśnił rzecznik GZM Krzysztof Krzemiński.

GZM skupia 14 miast na prawach powiatu, leżących na obszarze konurbacji śląsko-dąbrowskiej. Powstała w ten sposób metropolia górnośląska to największy˙w tej części Europy wielkomiejski organizm, zamieszkany przez ponad 2 mln osób. Właśnie im ma służyć projektowany zakład odzysku energii z odpadów, czyli spalarnia.

GZM liczy, że z unijnego Funduszu Spójności zostanie sfinansowane dwie trzecie inwestycji, co oznacza ponad 900 mln zł. Proces oceny i weryfikacji˙złożonego w środę wniosku potrwa do końca 2011 r. W tym czasie Związek będzie m.in. przygotowywał się do ogłoszenia przetargu na realizację projektu budowlanego. Zaplanowano też kampanię edukacyjno-informacyjną, skierowaną do mieszkańców metropolii Silesia.

Ogłoszenie przetargu na wyłonienie koncesjonariusza zaplanowano na czwarty kwartał 2010 r. Projekt będzie realizowany w ramach tzw. koncesji na roboty budowlane, która pozwoli przeprowadzić inwestycję bez sięgania do budżetów miast.

Po wyłonieniu koncesjonariusza i pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej, potwierdzającej wysokość dofinansowania, w 2012 r. powinny ruszyć prace budowlane. Oddanie instalacji do użytku zaplanowano na koniec 2015 r.

Według dokumentacji, opracowanej przez konsorcjum firm Socotec Polska i Południe II, zakład utylizacji odpadów powstanie na pogórniczym terenie w Rudzie Śląskiej, przy ul. Szyb Walenty. Ma przerabiać do pół miliona ton śmieci rocznie. Będzie wytwarzał energię elektryczną i cieplną dla mieszkańców.

Projekt pozwoli na wypełnienie wymogów Unii Europejskiej w zakresie ilości odpadów biodegradowalnych, trafiających na składowiska. Obecnie większość śmieci trafia na wysypiska, zamiast do utylizacji.

PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera