Hutnicze skarby odkryto

  Hutnicze skarby odkryto Zagórzu ZDJĘCIA

  Katarzyna Domagała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Katarzyna Sobota-Lichow, miejski archeolog, pokazuje ołowiane ciężarki wytopione prawdopodobnie w tutejszych piecach
  1/7
  przejdź do galerii

  Katarzyna Sobota-Lichow, miejski archeolog, pokazuje ołowiane ciężarki wytopione prawdopodobnie w tutejszych piecach ©Fot. Katarzyna Domagała

  - Już po pierwszym dniu pracy wiedzieliśmy, że to będzie sukces. Od razu natrafiliśmy na ślad wczesnośredniowiecznej osady - mówi Dariusz Rozmus, archeolog prowadzący wykopaliska. - Badania sprzed dwudziestu lat nie przyniosły pożądanego skutku, jednak zdecydowaliśmy się na prace w tej okolicy - dodaje.

  Na ponad 500 metrach kwadratowych stwierdzono istnienie osady, w której mieszkańcy specjalizowali się w wytapianiu z rud ołowiu oraz niezwykle cennego w tamtych czasach srebra. Poza piecami hutniczymi mieszkańcy tego terenu pozostawili po sobie fragment wybrukowanej kamieniami drogi, wzdłuż której stały dwa piece, fragmenty ceramiki, przedmioty żelazne, (prawdopodobnie ostrza do noży, gwoździe), których dokładne nazwanie będzie możliwe po konserwacji, fragmenty biżuterii.

  - Dla współczesnych nasze odkrycie udokumentowało początki hutnictwa oraz całej gospodarki w kraju - opowiada archeolog. - W dawnych czasach wytapiane tutaj srebro miało ogromne znaczenie dla potęgi kraju. Kto miał srebro, ten miał pieniądze. To właśnie z niego wybijano monety - wyjaśnia archeolog.
  Badacze wpadli również na ślad kamiennej podbudowy pod drewniany domek. To odkrycie datują na wiek XVIII, czyli czasy nowożytne. W głębokim, prawie na dwa metry, wykopie widoczne jest równe ułożenie kamieni, które lata temu pełniły rolę podłogi. Pod nią mieściła się spiżarnia, czyli dziura w ziemi, w której trzymano jedzenie. Po jej zawaleniu dokładnie na niej widać ślady po nowej podłodze, już glinianej. Archeolodzy znaleźli też monety i medaliony nie tylko z początków osadnictwa polskiego.
  Ciekawostkę stanowi żydowski medalion, należący do syjonistów, wybity w roku 1868. Widnieje na nim hebrajski napis "Jeśli zapomnę o tobie Jerozolimo, niech uschnie moja prawica" oraz kobieta z dzieckiem i siewca. Na drugiej stronie panorama Jerozolimy i nieprzetłumaczony jeszcze napis.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama