Rozbrajanie ekobomby w Jaworznie

  Rozbrajanie ekobomby w Jaworznie

  Grażyna Dębała

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niebezpieczne chemikalia, pozostałości po dawnych zakładach azotowych w Jaworznie, zostaną zneutralizowane przez naszych południowych sąsiadów. Naukowcy z Czech opracowali sposób, który może pomóc pozbyć się szkodliwych odpadów. Powstała już nawet tak zwana instalacja mobilna, która do tego posłuży.
  - W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że urządzenie przypomina betoniarkę, w której szkodliwe odpady mieszane są ze związkiem opartym na bazie miedzi. Reaktor, w którym odbywa się proces, jest hermetyczny. Proces odbywa się w temperaturze ok. 300 stopni. Panuje tam lekkie nadciśnienie. To wszystko sprawia, że szkodliwe związki są neutralizowane - tłumaczy Marcin Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miejskiego w Jaworznie.


  Teraz urzędnicy załatwiają już ostatnie formalności, a w sierpniu rozpocznie się instalowanie w mieście czeskiego urządzenia.

  - To pomysł czeskiego profesora z Instytutu Zdrowia Publicznego w Ostrawie. Instalacja będzie działała w mieście przez 30 dni. W tym czasie zutylizowana zostanie tona odpadów - wyjaśnia Justyna Moycho z biura ds. geologii jaworznickiego UM.

  Do Jaworzna przyjedzie sześć specjalnych kontenerów. Czesi będą tutaj mieli własne laboratorium. Początkowo pojawiały się pomysły, by odpady utylizować w Czechach. Okazało się jednak, że to niemożliwe ze względu na przepisy, które pozwalają przewieźć za granicę jedynie kilka kilogramów niebezpiecznych odpadów.

  - Do Czech trafiły jedynie próbki, które tam w warunkach laboratoryjnych zostały zneutralizowane. Efekty były bardzo dobre - twierdzi Marcin Tosza.

  Do tej pory udało się przygotować podziemną instalację, która oczyszcza wody podziemne. Trwają prace nad poletkiem fitoremediacji, na którym posadzone zostaną rośliny, które akumulują i rozkładają zanieczyszczenia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama