Ważne
  Alarm dla kościoła w Pszczynie

  Alarm dla kościoła w Pszczynie

  Sylwia Plucińska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Ćwiklicach nabożeństwa zamiast w kościele odprawiane są w kaplicy domu katechetycznego. Taką decyzję podjął w ostatnich dniach proboszcz Sylwester Suchoń po konsultacji z konserwatorami zabytków. Jego obawy wzbudziła posadzka w kościele, która raptem zaczęła się uginać i pojawiły się na niej spękania.
  - Być może coś niedobrego zaczyna się dziać z kryptą, która znajduje się pod kościołem. Ale żeby się o tym przekonać, potrzebna jest odkrywka. W przyszłym tygodniu, jak ustaliliśmy ze służbą konserwatorską, zaczniemy kopać - mówi ks. Suchoń.

  Ćwiklicki kościółek to perełka wśród zespołu drewnianych świątyń ziemi pszczyńskiej. W obecnym kształcie powstał prawdopodobnie w XVI lub początkiem XVII w.
  Przypuszczalnie postawiono go w miejscu pierwszego kościoła. Jak pisze Jan Gałaszek w książce "Madonny drewnianych kościołów ziemi pszczyńskiej", o istnieniu parafii w Ćwiklicach wspomina dokument z 1326 roku.

  W ciągu ostatnich 200 lat św. Marcin przechodził różne przebudowy, z których ostatnią na przełomie XIX i XX wieku.

  W swoim wnętrzu kościół ten kryje wiele niezwykłych zabytków sztuki i rzemiosła. Najstarszy jest gotycki tryptyk "Santa Conversazione" , dzieło szkoły krakowskiej z XV w. Pozostałe obrazy, rzeźby i detale wystroju pochodzą z kolejnych stuleci. W 1979 r. pod deskami założonymi na ściany na początku XX w. odkryto polichromię autorstwa Christiana Wilhelma Tischbeina, ze znanej XVIII-wiecznej rodziny niemieckich artystów...

  Niestety, czas robi swoje i drewnianym kościołom nie służy. W ćwiklickim w sierpniu miał się zacząć remont, bo deski toczą grzyby i szkodniki drewna. Wyprostowania wymaga lekko pochylona dzwonnica. Ostatnie wydarzenia powinny roboty przyspieszyć. Jak słyszę od sołtysa Ludwika Kolnego, bardzo prawdopodobne, że pagórek z kościołem i cmentarzem nasiąknął mocno wodą w czasie niedawnej powodzi, gdy ulicą Zawadzkiego płynęła rzeka. Woda podeszła aż pod schody prowadzące na kościelny plac. Aleksander Spyra, twórca pszczyńskiego skansenu pociesza:

  - Drewniany kościół nie ma prawa się zawalić, choćby stał tylko na czterech kamieniach, bo wieńce i belki ma związane na zamki.

  Co nie zmienia faktu, że alarm dla kościoła jest potrzebny.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama