Kaczyński nie chce Silesii?

  Kaczyński nie chce Silesii?

  Aldona Minorczyk-Cichy, Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Czy Jarosław Kaczyński jest przeciwnikiem silnych metropolii, a tym samym - potężnej metropolii śląskiej, której rozwój napędzałby koniunkturę w innych regionach Polski? Z wypowiedzi kandydata na prezydenta podczas środowej debaty wynika, że tak. - Nigdzie na świecie rozwój przy pomocy tych tak zwanych lokomotyw nie przynosił rezultatów - mówił Kaczyński. Dla nas, mieszkańców woj. śląskiego, ta deklaracja zabrzmiała bardzo niepokojąco.
  "Mamy w Polsce dwie koncepcje. Jedna w skrócie jest nazywana koncepcją lokomotyw i to jest koncepcja koncentrowania środków w tych częściach kraju, gdzie już w tej chwili mamy do czynienia z dość wysokim poziomem zamożności. Przy czym zakłada się, że ten poziom zamożności będzie się później rozszerzał na inne części naszej ojczyzny. I jest koncepcja zrównoważonego rozwoju, której ja jestem zdecydowanym zwolennikiem i jako premier ją realizowałem. To jest koncepcja szczególnego wsparcia tych części Polski, które pozostają - nie ze swojej winy na ogół, zwykle nie ze swojej winy - w pewnym zapóźnieniu" - stwierdził podczas środowej telewizyjnej debaty prezydenckiej Jarosław Kaczyński. Dla nas, mieszkańców województwa śląskiego, którzy nadzieję na rozwój regionu wiążemy m.in. z powstaniem silnej metropolii Silesia, ta deklaracja zabrzmiała niepokojąco.

  Czy Jarosław Kaczyński jest przeciwnikiem silnych metropolii, a tym samym - potężnej metropolii śląskiej, której rozwój napędzałby koniunkturę w innych regionach Polski? Dalszy ciąg wywodów kandydata PiS na prezydenta ze środowej debaty wskazywałby, że tak.

  "Nigdzie na świecie rozwój przy pomocy tych tak zwanych lokomotyw nie przynosił rezultatów, powstawały wyspy dobrobytu i ocean stagnacji, albo często nawet takie sfery, gdzie następowały procesy cofania się, gdzie było coraz biedniej - stwierdził Kaczyński. - Nie próbujmy w Polsce realizować tego rodzaju koncepcji, a mówię o tym dlatego, że obecny rząd tego rodzaju plany Wcale nie jest tak, że te metropolie się w Polsce tak gwałtownie rozwijają".

  O ustawie metropolitalnej, która umożliwiałaby utworzenie z największych miast aglomeracji śląskiej silnej gospodarczo i administracyjnie metropolii, mówi się od kilku lat. Co zaskakujące, projekt takiego prawa promowany był już za czasu rządów Jarosława Kaczyńskiego. Pisał go dla naszego regionu m.in. wojewoda Tomasz Pietrzykowski (z nadania PiS). Ówczesny szef MSWiA Ludwik Dorn zapewniał, że ustawa zostanie uchwalona szybko. Według Jarosława Kaczyńskiego tamta koncepcja zakładała powstawanie związków miast, które miałyby się zajmować kwestiami strategicznymi i które nie ograniczałby autonomii miast wchodzących w skład takiego związku.
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (13)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   caly slask

   anna (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   i warszawa pasie siem na pozostalym kraju.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   komorowski nie daje gwarancji samodzielnej pracy

   ślązak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   to komorowski wypowiedział się że śląsk ma dość samodzielności i więcej nie powinien dostać a "kaczor" wspomina przynajmniej o większej swobodzie ekonomicznej w regionach (poza tym śląsk to nie...rozwiń całość

   to komorowski wypowiedział się że śląsk ma dość samodzielności i więcej nie powinien dostać a "kaczor" wspomina przynajmniej o większej swobodzie ekonomicznej w regionach (poza tym śląsk to nie tylko metropolia to np pszczyna rybnik racibórz to tu walczono w powstaniach a nie w gliwicach tychach sosnowcu itp)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KACZE -SCIERWO

   SKARBNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 5

   A KILOFEM W LEB TEGO KNOMA KACZEGO

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żarty władzy o wyborcach!!!

   fotomania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

   Tak się władza o nas wyraża!!! Video http://www.ultrasonline.com/ref/WIENIAWA/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żarty władzy o wyborcach!!!

   fotomania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Tak się władza o nas wyraża!!! Video http://www.ultrasonline.com/ref/WIENIAWA/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Żarty władzy o wyborcach!!!

   fotomania (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

   Tak się władza o nas wyraża!!! Video http://www.ultrasonline.com/ref/WIENIAWA/

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaczyński nie chce Silesii?

   Peter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 7

   Pan Kaczynski nie chce Silesii, wiem dlaczego bo on nie posiada wystarczajacej ilosci Krow tak jak Korfanty!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prosba do Boga

   slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

   BOZE UCHOWEJ NOS LOT TEJ LOSWIARY KERO ZWIE SIE KACZYNSKI.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kaczyński nie chce Silesii

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Oby najchętniej widział wokół siebie XIX wieczną siermiężną rzeczywistość, a nasz kochany Śląsk by kazał
   rozebrać do kamienia i w to miejsce zasadzić "prawdziwy polski las".

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   "Kaczyński nie chce Silesii?"-my tez nie...

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   cytat..."Kaczyński nie chce Silesii?"

   Trzeba rozumieć Pana Kaczyńskiego i się z nim zgodzić.Jego idol Józef Piłsudski już 90 lat temu powiedział, "Śląska wam się zachciewa?! Śląsk to stara...rozwiń całość

   cytat..."Kaczyński nie chce Silesii?"

   Trzeba rozumieć Pana Kaczyńskiego i się z nim zgodzić.Jego idol Józef Piłsudski już 90 lat temu powiedział, "Śląska wam się zachciewa?! Śląsk to stara kolonia niemiecka. Mam w d... ten cały Śląsk! Więc i On nie chce tej SILESII,po naszymu ŚLUŃSK. Panie Kaczyński, niech się Pan nie martwi,my Ślązacy też nie chcemy Silesii,będziemy wszystko czynili by wrócił tu ŚLUŃSK.
   Dla nas ważną rzeczą staje się przywrócenie prawa, które pozwoliłaby Ślązakom
   poczuć się panami swego losu. Przed Plebiscytem ustalono warunki,których nie
   dotrzymano-w tym roku będziemy obchodzić 90 -lecie ich otrzymania(Pan śp.
   Prezydent RP)Pana Brat).w orędziu noworocznym zapowiedział obchody wielu świąt a
   zapomniał o tej 90- rocznicy nadania praw samorządowych
   Śląskowi-przypomnimy!).Rozdzielono Region, "jak kołocz weselny",nie bacząc na
   ludzi,uzyskując przy tym ogromne profity!!! Czas na spłacenie zobowiązań.
   Wielu z nas taki przekaz ma w testamentach rodzicieli. Kluczem do społecznego
   spokoju jest Województwo Górnośląskie w granicach historycznych
   Śląska (bez Zagłębia, Częstochowy, Jaworzna itd), z przyznanymi prawami samorządności.
   PS:Wiemy,że to są dla Was trudne do zrozumienia i załatwienia sprawy,ale: i tu cytat...
   "Szefowa sztabu Jarosława Kaczyńskiego Joanna Kluzik-Rostkowska przekonywała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie, że "we współczesnej Europie jest tak, że o prawach mniejszości w danym kraju mówi się na szerszym forum, a takim forum jest Rada Europy, która do spraw mniejszości -narodowych,etnicznych itp.)przywiązuje bardzo dużą wagę" Dziękujemy za wskazanie drogi załatwiania spraw Śląska i Ślonzoków!!

   Wiemy także od dawna, że szkoda czasu na załatwianie tych spraw w "Warszawie"-czego dowodem była ,nosząca znamiona arogancji w stosunku do naszej licznej grupy etnicznej, Ustawa z dnia 6 lipca 2005.

   Metropolia to zbędny twór tym bardziej w tej konfiguracji!!! Mamy skąd czerpać przykłady, nie trzeba tracić pieniądze i czas na tworzenie zbędnych struktur. Dobrze są zorganizowani w
   Zagłębiu Ruhry i na nich trzeba się wzorować tym bardziej,że tam wielu naszych ludzi(których drugi Pana Idol - ten z SOSNOWCA-w zamian za kredyty przehandlował Niemcom) ,chętnych pomóc, którzy doskonale się tam spisują i sprawdzają.
   Skopiować trzeba dokładnie to co zrobili oni i robią.To naprawdę doskonale funkcjonuje. NAM SILESIA NIE POTRZEBNA-MAMY SWÓJ ŚLĄSK,ŚLUŃSK, SLEŻSKO,SCHLESIEN, gdzie żyli w jedności, we wspomnianej życzliwości i poszanowaniu różnorodności Ślązacy, Niemcy, Polacy, Morawianie i Czesi, Austriacy i Żydzi-rozwój nacjonalizmów w końcu 18. wieku i w początkach 19. wieku, w państwach dominujących w tym regionie, zrujnował stabilną tkankę współżyjących społeczności.
   Pan Panie Kaczyński jest "wybitnym "?przedstawicielem tych nacjonalizmów(dokładnie;narodowego-socjalizmu,który przeżyliśmy,co prawda nie wszyscy) o których chcielibyśmy raz na zawsze zapomnieć.

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama