Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą się modlić w komfortowych warunkach

Beata Marciniak
Bazylika jasnogórska odzyskuje blask
Bazylika jasnogórska odzyskuje blask BPJG/Marek Kępiński
Barokowe prezbiterium bazyliki jasnogórskiej za tydzień odsłoni swoje wnętrza. Kompleksowy remont i całościową renowację świątyni, przylegającej do kaplicy Matki Bożej, zaczęto przed rokiem. Renowacja prezbiterium, czyli głównej części świątyni, jest najdroższym etapem prac w ramach unijnego projektu.

Zdjęcie folii i rusztowań w tak zwanej części chórowej prezbiterium zaplanowano na 10 lipca. Wówczas po raz pierwszy w pełnej krasie będzie można zobaczyć odnowioną tę część bazyliki. Prace remontowe w pozostałej części świątyni będą trwać dalej. - Nad renowacją tak zwanej części chórowej pracowało trzydziestu konserwatorów z całej Polski - wyjaśnia ojciec Jan Golonka, kustosz sztuki wotywnej na Jasnej Górze. - Włożyli bardzo dużo wysiłku, to im należą się podziękowania za świetną pracę. Po dziesiątkach lat zaniedbywania ze strony ministerialnej, nasza bazylika w końcu będzie lśniąca. Także pielgrzymi będą mieli większy komfort do modlitwy.

W czasie prac konserwatorskich w prezbiterium, renowacji zostało poddane sklepienie i ściany wraz ze sztukateriami oraz barokowe elementy wystroju świątyni. Prace obejmowały konserwację malowideł, rzeźby narzutowej, czyli sztukaterii na sklepieniu, konserwację stiuku polerowanego i złoceń. Działania konserwatorskie rozpoczęły się równolegle z pracami odkrywkowymi, wykopaliskami archeologicznymi i z pracami przy posadzce. Sklepienie zdobią malowidła Karola Dankwarta z ostatniego dziesięciolecia XVII w.

- Przy malowidłach została wykonana ogromna praca historyczna, badawcza i analiza stylistyczno-porównawcza - mówi konserwator Józef Żołyniak. Renowacji zostały poddane także figury z ołtarza głównego. Ukończono już prace remontowe przy wymianie posadzki oraz przygotowaniu systemu wentylacji i klimatyzacji. Renowacja współfinansowana jest przez Unię Europejską oraz ze środków ministerialnych.

Remont bazyliki, konserwacja zabudowań klasztoru oraz modernizacja wjazdu do klasztoru mają kosztować ponad 42,5 mln zł, z czego 35,2 mln zł to środki unijne. - To nasz narodowy zabytek i już dawno powinno się o niego zadbać - mówi pątniczka Alicja Janda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Będą się modlić w komfortowych warunkach - Dziennik Zachodni