Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa mieszkań socjalnych w Cieszynie może zostać zablokowana

Łukasz Klimaniec
Ostatni budynek socjalny w Cieszynie powstał przy ul. Motokorsowej
Ostatni budynek socjalny w Cieszynie powstał przy ul. Motokorsowej fot. Łukasz klimaniec
Budowa mieszkań socjalnych w Cieszynie może zostać zahamowana, bo urzędnicy nie potrafią porozumieć się, gdzie stawiać kolejne budynki.

- Przedstawiliśmy radnym nasze propozycje. Nie zgodzili się na nie i zapowiedzieli, że sami wskażą lokalizację. Mija rok, a nie zrobili nic - irytuje Bogdan Ficek, burmistrz Cieszyna.

Halina Bocheńska, przewodnicząca rady odpiera te zarzuty. - Wskazanie jednej lokalizacji to stawianie nas pod ścianą. Powinien być wybór. Dlatego przedstawiliśmy własne propozycje, ale do dziś nie dostaliśmy na nie żadnej odpowiedzi - zaznacza.

Cieszyn. pod względem ilości mieszkań socjalnych i tempa ich budowy. znajduje się w ścisłej czołówce gmin w kraju. W 35-tysięcznym mieście jest 301 takich mieszkań. Budynki socjalne powstały przy ul, Towarowej, Bucewicza, a w minionym tygodniu zaczęło się zasiedlanie budynku przy ul, Motokrosowej.
Choć ocena polityki socjalnej miasta wydana przez Najwyższą Izbę Kontroli wypadła pozytywnie, w mieście potrzeba jeszcze więcej lokali socjalnych. Zwrócili na to uwagę kontrolerzy NIK. Kolejka oczekujących na lokale socjalne jest nad Olzą długa, lista zawiera prawie 270 nazwisk.

Dlatego budynki socjalne miały powstać przy ul. Wiślańskiej, Popiołka i Barteczka. Jednak z powodu protestów mieszkańców (pod pismem podpisały się 174 osoby z osiedla Podgórze) radni zablokowali ten pomysł.

- Nie możemy ignorować opinii mieszkańców. Wskazana przez burmistrza lokalizacja to miejsce między blokami, gdzie jest jedyny w okolicy teren rekreacyjny - tłumaczy Bocheńska.

Burmistrz uważa jednak, że to efekt niezadowolenia jednego z radnych, Eugeniusza Raabe, który mieszka na tym osiedlu.

- To krzywdzący osąd - komentuje Bocheńska.
Co ciekawe, Rabbe jest podpisany pod protestem.

- Figuruje tam jako członek rady osiedlowej - tłumaczy szefowa rady i podkreśla równocześnie, że radni zaproponowali dwie inne lokalizacje - jedną przy al. Łyska (nieruchomość po byłych zakładach przetwórczych) oraz dawne koszary przy ul. Wojska Polskiego.

- Te tereny nie są własnością gminy, ale mogłyby się nią stać po podjęciu odpowiednich działań administracyjnych. Tak jest w wielu innych miastach. A my nawet nie wiemy, czy takie możliwości zostały przez urzędników wykorzystane - dodaje.

Jan Matuszek, wiceburmistrz Cieszyna zwraca uwagę, że lokalizacja budynków socjalnych na gruntach nienależących do gminy i w dodatku nieuzbrojonych znacznie zwiększy koszty budowy. - A z tego przecież radni też będą nas rozliczać - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty