Zawierciański PKS obsługuje już tylko kilka kursów w...

  Zawierciański PKS obsługuje już tylko kilka kursów w powiecie

  Monika Ziółkowska-Wnuk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Zawierciu znikają już z dróg powiatu. Gminy, które do tej pory korzystały z jego usług nagle zaczynają mieć problemy z komunikacją. W wielu z nich zaczęło się gorączkowe poszukiwanie rozwiązań.
  - Zawiesiliśmy już wszystkie szkolne autobusy, jednak realizujemy jeszcze niewielką część kursów. Wciąż obsługujemy linię Łazy-Grabowa oraz linię w kierunku na Sokolniki i Dobrogoszczyce. Ponadto utrzymujemy linię 719 i 619 do Siewierza oraz linię do Kielc. Jak sytuacja będzie wyglądała po wakacjach, trudno wyrokować - wyjaśnia Zygmunt Bulka, były prezes PKS-u Zawiercie, a obecnie likwidator spółki.


  Postawiony w stan likwidacji zawierciański PKS nie ma już tak naprawdę szans na świadczenie w powiecie swoich usług. Gminy, które do tej pory były obsługiwane przez przedsiębiorstwo, chcąc nie dopuścić do komunikacyjnego paraliżu, zaczęły już ogłaszać przetargi na obsługę linii autobusowych.

  - W tej sytuacji, przedsiębiorstwo postawione w stan likwidacji nie może brać udziału w żadnych przetargach, wobec czego od września przewozem dzieci i młodzieży do szkół będą musiały zająć się inne podmioty - tłumaczy Zygmunt Bulka. - W kilku gminach takie przetargi już się zakończyły i komunikacja po wakacjach będzie zapewniona. Liczymy jednak, że kursy, które nadal obsługujemy, zostaną utrzymane - dodaje.

  Nieźle z problemem kompleksowego skomunikowania 14 sołectw poradziła już sobie niewielka, licząca ponad 16 tysięcy mieszkańców gmina Łazy. Na razie udało jej się doraźnie zabezpieczyć komunikację na linii Łazy-Grabowa-Rokitno Szlacheckie. Do 15 sierpnia zorganizowanym przewozem osób będzie zajmował się prywatny przewoźnik.

  - Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, ponieważ musieliśmy poradzić sobie z luką, jaką pozostawił po sobie zawierciański PKS - tłumaczy Ilona Pelon, sekretarz gminy. - Przedsiębiorstwo zaczęło likwidować znaczną część swoich kursów i mieszkańcy zostali pozbawieni możliwości dojazdu do pracy i szkół. Na razie nie możemy mówić o kompleksowym rozwiązaniu tego problemu. Wszystko powinno wyjaśnić się po 23 lipca, gdyż do tego dnia przewoźnicy mogą składać wnioski na świadczenie tych usług - dodaje.

  Z komunikacyjnym chaosem zaczyna radzić sobie również gmina Kroczyce, gdzie wraz z likwidacją zawierciańskiego PKS-u jedna czwarta miejscowości mogła zostać pozbawiona komunikacji samochodowej.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama