1277 milionerów mieszka w województwie śląskim

  1277 milionerów mieszka w województwie śląskim

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Za zeszły rok w województwie śląskim aż 1.277 osób zadeklarowało dochody przekraczające 1 mln złotych.
  Jeszcze do niedawna milionerem mógł zostać tylko szczęśliwy gracz w totka. Mieliśmy takich szczęściarzy na naszym terenie wielokrotnie. Ostatnio - w kwietniu. Przez miesiąc szukała go cała Polska.

  - Szczęśliwy gracz kupił w Tarnowskich Górach przy ulicy Opatowickiej w punkcie Lotto cztery zakłady na chybił trafił za łączną sumę 12 złotych i wygrał aż 10.637.066,30 zł - mówi Rafał Tomiński z działu sprzedaży Totalizatora Sportowego w Katowicach.


  Niestety - większość z nas takiego szczęścia nie ma i na fortunę musi ciężko pracować. Z danych, jakie dla naszej gazety zebrała Izba Skarbowa w Katowicach wynika, że są na to dwa sposoby: otworzyć zyskowną działalność gospodarczą lub znaleźć wysoko płatną pracę w świetnie prosperującej, ale cudzej firmie. Pierwszy sposób na miliony jest lepszy. Przekonuje o tym statystyka.

  - W 2009 roku w województwie śląskim 1.277 osób zadeklarowało dochody przekraczające 1 mln złotych, w tym 1.065 osób z tytułu działalności gospodarczej, rozliczanej PIT36L, czyli podatkiem liniowym - mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

  Oznacza to jednak, że aż 212 osób uzyskało milionowe apanaże z pracy na czyjś rachunek. To trzykrotnie więcej niż mieliśmy takich, pracujących u kogoś, milionerów w 2008 roku, w końcówce hossy gospodarczej. Gdzie żyją nasi regionalni milionerzy? Takich osób najwięcej wykazał w 2009 r. I US w Częstochowie - 98, II US w Katowicach - 77, I US w Katowicach - 69, II US w Bielsku-Białej - 66.
  Na przeciwległym biegunie, z najmniejszą liczbą milionerów, jest Jastrzębie Zdrój - ma zaledwie 9 takich osób, podobnie jak Żory. Piekary Śląskie miały ich tylko 13, a Siemianowice Śląskie -14.

  Podobnie było w ubiegłym roku - miejsca na podium zdobyli liczbą milionerów podatnicy jedynki w Częstochowie i obu urzędów skarbowych w Katowicach, ale tuż za podium znów byli bielszczanie z dwójki i gliwiczanie z I US. W tym roku gliwiczan z pierwszej czwórki wyrugowali tyszanie, co cieszy gminę, do której spływa część podatku dochodowego mieszkańców.

  Są także złe wieści. - W całym województwie liczba osób deklarujących dochody powyżej 1 mln zł w porównaniu z rokiem 2008 spadła - mówi rzecznik Kasprzak.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama