Ważne
  Komorowski przegrał w Jastrzębiu Zdroju. Reszta miast go...

  Komorowski przegrał w Jastrzębiu Zdroju. Reszta miast go popiera

  Marcin Zasada

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jastrzębie Zdrój to jedyne duże miasto w województwie śląskim, które oparło się Bronisławowi Komorowskiemu. W pozostałych ośrodkach przewagę, często zdecydowaną, miał kandydat PO, który w całym regionie wygrał różnicą blisko 15-procentową (57,40 - 42,60 proc.). W głównych centrach województwa Jarosław Kaczyński dostawał prawie dwukrotnie mniej głosów od swojego rywala. Zwyciężył na prowincji.
  Asymetria sympatii dla obu kandydatów w największych miastach Górnego Śląska wykazuje podobieństwa do sytuacji w całej Polsce, w której jedyną stolicą województwa jaka poparła Kaczyńskiego był Lublin. W przypadku regionu, dysproporcje szczególnie widoczne były w kluczowych ośrodkach: w Gliwicach (66,95 proc. Komorowskiego), Katowicach (63,76 proc.), Sosnowcu (63,81 proc.), Bielsku-Białej (61,04 proc.) i Częstochowie (60,07 proc.). Jedyną śląską miejscowością zamieszkaną przez ponad 50 tys. ludzi, w której triumfował Kaczyński było Jastrzębie (55,62 proc. Kaczyńskiego).

  - Tendencje z pierwszej tury wyborów w stu procentach potwierdziły się w drugiej i nikogo specjalnie nie powinno to dziwić. Do mieszkańców śląskich miast, które od zawsze są przywiązane do Zachodu, narracja Kaczyńskiego nie była atrakcyjna. Obawiam się, że on Śląska nie rozumiał, a jego otoczenie nie potrafiło tego wyjaśnić - uważa dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  WSZYSTKO NA TEMAT WYBORÓW W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM

  Choć wynik Komorowskiego w województwie śląskim jest o kilka procent lepszy od średniej krajowej, należy pamiętać, że wszystkie regiony, w których wygrywał, popierały go w sposób bardziej ewidentny. W Zachodniopomorskiem, Lubuskiem i na Opolszczyźnie głosowało na niego grubo ponad 60 proc. wyborców. Śląskie, posklejane z wielu nieprzystających do siebie elementów, stanowi więc niejako teren pogranicza między Polską Komorowskiego i Polską Kaczyńskiego.

  - Śląsk od zawsze był obszarem granicznym między Europą Zachodnią i Środkowo-Wschodnią. Hybryda dwóch wpływów kulturowych znajduje odzwierciedlenie w tym podziale sympatii politycznych - wyjaśnia dr Marcin Gacek, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego.

  Przed drugą turą wyborów obaj kandydaci usilnie zabiegali o głosy elektoratu lewicy. Obaj gościli w Zagłębiu. Bronisława Komorowskiego poparł Adam Gierek, europoseł z tej części województwa i część polityków Unii Pracy. Z kolei Jarosław Kaczyński postanowił zrehabilitować Edwarda Gierka, którego nazwał komunistycznym, ale jednak patriotą. Czyje zabiegi były skuteczniejsze? Analizując wyniki pierwszej i drugiej tury w miastach kojarzonych z lewicą, można dojść do wniosku, że przychylność wyborców Grzegorza Napieralskiego zyskał Komorowski. W Sosnowcu poprawił swój wynik o 18 proc., podczas gdy Kaczyński tylko o 10 proc. W Dąbrowie Górniczej proporcja ta przedstawia się 19:10 na korzyść kandydata PO.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (19)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mały wstyd

   rybnikauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 5

   A mnie wstyd za prezydenta Rybnika- Adama Fudalego, który publicznie poparł Kaczyńskiego. Po co mu to było?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wybraliśmy mniejsze zło

   dare (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   7 cudów z życia Jarosława K.:

   1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano...rozwiń całość

   7 cudów z życia Jarosława K.:

   1) Pierwszy cudowny przypadek w życiu Jarosława to zawrotna kariera jego ojca Rajmunda. Tuż po wojnie żołnierzy AK, rozstrzeliwano, osadzano w więzieniach, sadzano na nogach od stołka, torturowano, w najlepszym razie wykluczano z życia społecznego.
   Tymczasem Rajmund Kaczyński, żołnierz AK, tuż po wojnie, dostaje od stalinowskiej władzy apartament na Żoliborzu, jak na tamte czasy rzecz poza zasięgiem zwykłego obywatela, nawet szarego członka PPR, później PZPR.

   2) Cud drugi, żołnierz AK, mąż sanitariuszki AK, dostaje posadę wykładowcy na Politechnice Warszawskiej i oboje żyją sobie z jednej pensji jak pączki w maśle. W tym czasie gdy w Polsce rządzi Bierut, a właściwie Stalin rządzi Bierutem, posada dla Akowca na uczelni brzmi jak ponury żart, jednak rzecz miała miejsce.

   3) Cud trzeci, rodzą się bliźniaki i jako dzieci akowskiego małżeństwa, na początku lat 60, kiedy większość dzieci akowców opłakuje swoich rodziców, albo czeka na ich powrót z więzienia, nasze orły zabawiają się w reżimowej TV.

   4) Cud czwarty. Jarosław Kaczyński jako jedyny działacz opozycji, kręgu doradców Lecha Wałęsy nie zostaje internowany.

   5) Cud piąty, Jarosław Kaczyński odmawia (tak twierdzi) podpisania lojalki, jako jedyny opozycjonista odmawiający władzy PRL zostaje zwolniony do domu, co więcej nikt go nie nęka, w okresie 1982-1989.

   6) Cud szósty, Jarosław Kaczyński jako jedyny opozycjonista ma sfałszowaną teczkę i jako jedyny opozycjonista domagający się powszechnej lustracji, ujawnia swoja teczkę dopiero po naciskach prasy.

   7) Cud siódmy to cud zagadka. Jaki jest związek między ofiarowanym Rajmundowi Kaczyńskiemu przez PRL apartamentem na Żoliborzu, pracą w czasach stalinowskich na Politechnice Warszawskiej, karierą filmową bliźniaków i brakiem internowania Jarosława Kaczyńskiego w stanie wojennym?

   Kto wie? Czym aż tak bardzo mógł zaimponować władzy ludowej żołnierz AK Rajmund Kaczyński, że władza otoczyła jego samego, jego żonę z AK i dzieci szczególna troską. Opowieściami o wykańczaniu bolszewików?

   Kto wie, czym mógł zaimponować oficerowi SB Jarosław Kaczyński, że ten po odmowie podpisania lojalki wypuścił go wolno i nigdy już nie nękał?

   Być może postraszył esbeka lustracją, układem, oligarchią? A może po prostu oficer zadzwonił do ojca, kazał odebrać syna, wyłoić w tyłek i obiecać, że się więcej nie będzie wygłupiał.

   Wicie, rozumicie towarzysze z PiS, tak po starej partyjnej znajomości.
   Pomożecie rozwiązać zagadki cudownego życia Kaczora

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jarka wybrali

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Zasr....ło gorolstwo Jastrzębie, (zdrojem już dawno nie jest), pod każdym względem, a już najbardziej głupotą

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   BRAWO TO SĄ MĄDRZY LUDZIE

   ROMUS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

   MARIA KOMOROWSKI TO PREZYDENTOWA CZY PREZYDENT to nie wstyd mieć takie imie to gańba

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Teraz już wiem

   pniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4


   Teraz już wiem dlaczego Jastrzębie jest tak zasrane, to bez tych goroli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wstyd mi za moje Jastrzębie.

   Darkanzali (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 8

   Widać ilość goroli przesiedlonych ze wschodu robi swoje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązacy głosują na Kaczyńskiego

   Socjolog (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   MIESZKAŃCY Jastrzebia Zdroju są bardzo dziwni. Analiza socjologiczna konieczna. Nie sa przecież zakorzenieni a głosują na Kaczyńskiego. Tak jak autochtoni - prawdziwi Ślązacy. Dziwne...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Komorowski przegrał w Jastrzębiu Zdroju

   Stały 59 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

   Rację w swej opinii ma dr Słupik, natomiast dr Gacek powtarza wytarte sloga-
   ny nie przystające do faktów, bo jego argumenty niczym nie pasują do tego
   niebieskiego paska od Bierunia po Gorzyczki...rozwiń całość

   Rację w swej opinii ma dr Słupik, natomiast dr Gacek powtarza wytarte sloga-
   ny nie przystające do faktów, bo jego argumenty niczym nie pasują do tego
   niebieskiego paska od Bierunia po Gorzyczki - wszak to nie peryferie Śląs-ka. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KACZE BARANY

   LOLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

   NO TO TERAZ MACIE PRZESRAN.... KOMOROWSKI TERAZ ZWASZEGO MJASTA ZROBI CIEMNOGROD BEDZIECIE SWIECIC SWIECZKAMI

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KACZE BARANY

   LOLO (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Komentarz usunięty - powtórzenie

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama