Czas ratować szpitale

  Czas ratować szpitale

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Przez 2,5 roku mieliśmy pat ustawodawczy - wszystkie najważniejsze reformy były blokowane przez poprzedniego prezydenta - mówił dwa tygodnie temu w Katowicach minister finansów Jacek Rostowski, namawiając wyborców do głosowania na Bronisława Komorowskiego. I zapewniał, że jeśli Komorowski prezydentem zostanie, ruszą reformy strukturalne, na czele z kluczową dla ochrony zdrowia komercjalizacją szpitali.
  Wczoraj Bronisław Komorowski odebrał od przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej uchwałę o wyborze na urząd prezydenta. Czy to oznacza, że czeka nas przyspieszenie reformy systemu opieki zdrowotnej?

  Tak, tyle że po wakacjach. Mówiąc o szybkiej komercjalizacji szpitali, Rostowski miał na myśli reformę w oparciu o już istniejące projekty ustaw z 2008 r., zablokowane przez Lecha Kaczyńskiego. Teraz jednak okazuje się, że zmiany będą umocowane na nowym pakiecie ustaw, przygotowywanym w Ministerstwie Zdrowia, który trafi do Sejmu jesienią.

  - Te rozwiązania są konsultowane w ramach zdrowotnego okrągłego stołu - mówi Piotr Olechno, rzecznik ministerstwa. Dziś odbędzie się trzecie spotkanie na ten temat przedstawicieli wszystkich partii, reprezentowanych w parlamencie. Jak informuje wiceszefowa sejmowej komisji zdrowia, posłanka PO Beata Małecka-Libera, w nowych przepisach nie będzie mowy o obowiązkowym przekształceniu szpitali w spółki, co w 2008 r. było głównym powodem weta Lecha Kaczyńskiego.

  - Wejście na drogę komercjalizacji stanie się dobrowolne i będzie zależało od właściciela szpitala - mówi posłanka.

  Ale samorządy, nie czekając na ustawy, już korzystają z istniejących przepisów i komercjalizują lecznice. W ten sposób najprawdopodobniej w październiku w spółkę zostanie przekształcony Górnośląski Ośrodek Rehabilitacji Dzieci w Rabce, którego właścicielem jest Zarząd Województwa Śląskiego. Placówka ta skorzysta z tzw. rządowego planu B, który w zamian za przekształcenia oferuje pomoc w spłacie długów.

  - Nie mamy szans przetrwać tylko na kontrakcie z NFZ, który w ciągu ostatnich lat zmniejszył się z 10 do 5,5 mln zł. Tylko jako spółka możemy się otworzyć na prywatnego pacjenta, a więc dodatkowe usługi - wyjaśnia dyrektor GORD, Jan Pyka.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zdrowie

   beniamin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   akurat ta posłanka to sie zna na komercjalizacji szpitali/z autopsji/już dużo narobila jak byla "PO" dyr. wDąbrowie Gór. ludzie to jeszcze pamiętają

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo