Katowice: Milion na zabytki i wykład o województwie śląskim...

  Katowice: Milion na zabytki i wykład o województwie śląskim w Sejmiku

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Zachodni

  Wykład prof. dr hab. Józefa Ciągwy z Uniwersytetu Śląskiego zatytułowany 90. rocznica powstania Województwa Śląskiego zainaugurował dzisiejsze posiedzenie Sejmiku Województwa Śląskiego.
  Z okazji 20. rocznicy odrodzenia Samorządu Terytorialnego Radni zwrócili się z apelem dotyczącym przyspieszenia prac nad kontynuacją reformy samorządowej. Jest on skierowany do parlamentarzystów oraz rządu. Radni apelują o konsekwentną kontynuację reformy samorządowej w zakresie decentralizacji finansów publicznych, uporządkowania kompetencji administracji rządowej i samorządowej oraz prac nad ustawą metropolitalną. W opinii radnych zastój prac ad kontynuacją reformy ma wpływ na osłabienie rozwoju lokalnej przedsiębiorczości oraz społeczeństwa obywatelskiego.

  Sejmik przyznał 1 mln zł dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w 2010 roku przy zabytkach wpisanych do rejestru. Na liście dotacji znajduje się 12 projektów. Należą do nich m.in. wystrój wnętrza Bazyliki p.w. Matki Boskiej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (207 tys. zł dotacji), konserwacja kościoła p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Sierakowicach (173 tys. zł) oraz remont wieży wyciągowej szybu Krystyna dawnej kopalni węgla kamiennego Szombierki w Bytomiu z 1929 r. (91 tys. zł).

  Radni przyjęli jednocześnie listę rezerwową składającą się z 32 projektów. Dofinansowanie ich będzie możliwe, jeżeli nie dojdzie do zawarcia umów dotacji z podmiotami na liście głównej. Konkurs jest istotnym elementem realizacji Wojewódzkiego Programu Opieki nad Zabytkami.

  Decyzją Radnych Województwa Zarząd przeznaczy 150 tys. zł na realizację projektu: Elektroniczne Doskonalenie i Edukacja Informatyczna Nauczycieli - eDen. Ten unijny projekt ma na celu podniesienie kwalifikacji nauczycieli do wykorzystywania w szkole nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Całkowita wartość projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wynosi 1 mln zł. Poziom dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej wynosi 850 tys. zł.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przestroga dlo Modych!

   Stary knaker. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Ńy dowej Wjary przibłyndoom, kjerzi padajoom co wjoom nojlepi co Ći potrza do szczyńśćo!

   Potyn bydźesz na Ńich arbajćooł iber 90 lout.

   Jak te, co jym dali Wjary we rokach 1919-1921. :-(

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Druga strona "medalu"...

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Najważniejsza jest nie zmiana prawa a przywrócenie prawa, która pozwoliłaby Ślązakom poczuć się panami swego losu. Przed Plebiscytem ustalono warunki,których nie dotrzymano.Rozdzielono Region,nie...rozwiń całość

   Najważniejsza jest nie zmiana prawa a przywrócenie prawa, która pozwoliłaby Ślązakom poczuć się panami swego losu. Przed Plebiscytem ustalono warunki,których nie dotrzymano.Rozdzielono Region,nie bacząc na ludzi,uzyskując ogromne profity!!! Czas na spłacenie zobowiązań. Wielu z nas taki przekaz ma w testamentach rodzicieli. Kluczem do społecznego spokoju jest przywrócenie praw Śląska! Demokracja to ,,Jedność w różnorodności" -motto Unii Europejskiej.W każdej spornej sprawie należy szukać consensusu.A że spraw sporo, to tym bardziej trzeba je rozwiązywać,a nie zamiatać pod ''dywan". Przez setki lat żyliśmy i rozwijaliśmy się w regionie wielu kultur, żyliśmy w jedności, we wzajemnej życzliwości i poszanowaniu różnorodności. Na tej ziemi żyli w jedności, we wspomnianej życzliwości i poszanowaniu różnorodności Ślązacy, Niemcy, Polacy, Morawianie i Czesi, Austriacy i Żydzi. Nadszedł czas na uporządkowanie wielu spraw dotyczących tego Regionu.Spokojnie,bez emocji,przy stole,najlepiej okrągłym(w Wiśle)-w tym są pewne doświadczenia.
   Polityka polska w latach 20-tych, jak i ta obecna, to rzeczywiście nieustany teatr obłudy i kłamstwa.To jest "oczywista oczywistość". Ewentualne niepokoje tym wywołane, to jak kłótnie w nie dobranym małżeństwie,które jednak dla dobra dzieci trwa. Problem " niepokojów" ma inny, bardziej złożony charakter.Pan Waniek napisał piękną powieść: FINIS SILESIAE. Tamtego Ślaska nie ma,on odszedł.Tkwi w niektórych z nas tu, w tych co z konieczności rozsiani są po Europie i Świecie.Nigdy już tamto nie będzie takie jak było.Ale tamto staje się innym.Nasze dzieci są inne niż my,wnuki inne niż dzieci.Ale my w tym tkwimy setki lat.TO POTĘGA NASZEJ TOŻSAMOŚCI.Jeżeli pojawiają się czynniki ją zakłócające to pojawiają się niepokoje,może włącznie z "wiosną ludów", którą Pan poseł K. KUTZ przepowiada-uwzględniając roztropność, która w nas tkwi na barykadach walczyć na pewno nie będziemy, ale o swoje powalczymy skutecznie.TA POTĘGA NASZEJ TOŻSAMOŚCI nie dopuści do FINIS SILESIAE a prowadzi nas,naszych potomnych, do kolejnego etapu historii tego REGIONU.   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba rozmawiać...i negocjować!

   OBSERWATOR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   15.lipca 2010 mija 90 rocznica uchwalenia Ustawy Konstytucyjnej zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego- wyciągnąć go z archiwum, odkurzyć, i zabrać się do roboty!!! Porównując tamtą...rozwiń całość

   15.lipca 2010 mija 90 rocznica uchwalenia Ustawy Konstytucyjnej zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego- wyciągnąć go z archiwum, odkurzyć, i zabrać się do roboty!!! Porównując tamtą ustawę, z ustawą samorządową z dnia 5 czerwca 1998 r., o samorządzie województwa,znajdziemy wiele zbieżnych punktów(część nawet korzystniejszych na obecną chwilę,część skrojonych wg.możliwości),nad którą to ustawą trzeba intensywnie popracować i ją dopracować na miarę aktualnych potrzeb, budowy społeczeństwa obywatelskiego,oraz wygenerowania tkwiącego potencjału w społeczeństwie. Trzeba ją również dostosować do przepisów,i możliwości wynikłych z przystąpienia do Unii Europejskiej.Dotyczy to przecież wszystkich województw(regionów kraju), a przy niewielkim nakładzie sił(gdyby były chęci),można by rozwikłać "Gordyjski węzeł Śląska-mówię to z pełną odpowiedzialnością-którego rozwiązanie nie jest aż tak problematyczne, jak to się ciągle przedstawia. Załatwienie tego problemu, w sposób godziwy-a jest to problem na "wyciągnięci ręki", mógłby wyzwolić na Śląsku i nie tylko Śląsku ogrom energii i to tej "ekologicznej".Tego jednak nie załatwią partie!!!Tu jest potrzebny "okrągły stół",
   z udziałem reprezentantów społeczeństwa obywatelskiego. Miejsce rozmów(oczywiście nie Magdalenka) pałacyk w Wiśle, które to miasto wyrasta na miasto tolerancji i porozumienia.Elity partyjne pozostawić w Warszawie niech tam dalej w tym "diabelskim kotle" mieszają i nawzajem się wciągają do tej gotującej smoły!!!

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama