Śląscy policjanci wkuwają obce słówka przed Euro 2012

  Śląscy policjanci wkuwają obce słówka przed Euro 2012

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ponad pięciuset policjantów i strażaków z województwa śląskiego na koszt Unii wkuwa pilnie angielskie, niemieckie i rosyjskie słówka. Przed Euro 2012 mają sprawnie porozumiewać się w tych językach.
  I chociaż śląski garnizon policji pod względem znajomości języków wybija się na tle innych w kraju, cudzoziemcy szukający pomocy u policjantów mają ogromne problemy z porozumieniem się.

  Na własnej skórze przekonał się o tym Dragos Davidescu, który przyjechał do Katowic z Rumunii. Przez dziewięć miesięcy pracował jako wolontariusz dla Fundacji Bona Fides. Pewnego dnia wraz z kolegą, z którym wynajmuje mieszkanie na katowickim Zawodziu, zauważył na drzwiach ślady świadczące o tym, że ktoś próbował się do nich włamać. Zadzwonili pod numer alarmowy policji. Dragos mówił po angielsku, policjant po swojemu. Rumun przeszedł więc na łamaną polszczyznę.


  - Policjant próbował rozmawiać, ale w końcu rzucił słuchawką - wspomina Dragos. Nie wiedział, że tacy jak on powinni od razu dzwonić pod jeden z numerów dla obcokrajowców: 608599999 lub 0800200300. Bo i jak miał się dowiedzieć? Kto normalny, zgłaszając włamanie, zagląda na strony internetowe policji?

  Ale gdyby zajrzał i zadzwonił gdzie trzeba, dowiedziałby się - po niemiecku, angielsku albo rosyjsku - co robić w razie np. wypadku i pod jakie numery wtedy dzwonić, żeby otrzymać pomoc. W razie potrzeby dyżurujący przy którymś z tych telefonów policjant poliglota pomógłby mu w kontakcie z innymi, mniej sprawnymi językowo policjantami.

  - Te numery w Komendzie Głównej Policji są czynne codziennie od 10 do 22 od 1 czerwca do 30 września - mówi Piotr Bieniak ze Śląskiej Komendy Policji.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama