Górniczy protest w sprawie kopalni Halemba-Wirek w Rudzie...

  Górniczy protest w sprawie kopalni Halemba-Wirek w Rudzie Śląskiej AKTUALIZACJA

  RP

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Około półtora tysiąca osób liczyła manifestacja zorganizowana w czwartek przez związkowców z kopalń w Rudzie Śląskiej. Demonstrację związaną z obawami o przyszłość górnictwa w tym mieście firmowały wszystkie związki zawodowe.
  Związkowcy zarzucają władzom miasta bierność w działaniach na rzecz utrzymania miejsc pracy w kopalniach, a prezydentowi Andrzejowi Stani - nieprzychylne górnictwu wypowiedzi, wspieranie działań na rzecz nałożenia na kopalnie podatku od podziemnych budowli oraz negatywne opiniowanie kopalnianych dokumentów.

  Protestujący mieli ze sobą flagi związkowe, trąbki, gwizdki i duży bęben. Nieśli transparenty, m.in.
  z hasłami: "Pracowników należy szanować", "Dobry gospodarz myśli o mieszkańcach", "Ruda Śląska chce żyć", "Ruda Śląska nie chce być Wałbrzychem". Razem ze związkowcami szli m.in. chłopcy z rudzkich klubów sportowych, emeryci i inni mieszkańcy. Organizatorzy wskazywali, że to już druga demonstracja w obronie górnictwa w Rudzie Śląskiej.

  Dwa tygodnie temu związkowcy z Rudy Śląskiej, wspomagani przez kolegów z innych zakładów, pikietowali siedzibę Kompanii Węglowej w Katowicach. Sprzeciwiali się ew. "zamrożeniu wydobycia" w nierentownej kopalni Halemba-Wirek. Według nich docelowo może chodzić o jej likwidację, a w konsekwencji też zamknięcie sąsiednich zakładów, których złoża są powiązane. Decyzje w sprawie przyszłości Halemby-Wirka jeszcze nie zapadły.

  W czwartek związkowcy przekazali prezydentowi Rudy Śląskiej apel "o aktywne włączenie się w obronę miejsc pracy" w mieście, m.in. poprzez analizę sytuacji finansów, przeprowadzenie debaty społecznej dotyczącej kierunków rozwoju, a także zorganizowanie debaty o przyszłości górnictwa. W apelu napisano też m.in., że "pomimo licznych prób zniszczenia górnictwa w naszym mieście (wniosek o likwidację KWK Halemba-Wirek) władze samorządowe Rudy Śląskiej nie zainteresowały się bezpośrednio tym tematem".

  Przed siedzibą rudzkiego magistratu na pochód związkowców, do którego w drodze dołączyła m.in. reprezentacja kopalni Pokój, czekali kolejni mieszkańcy miasta. Gdy do demonstrantów wyszedł prezydent Stania, rozległo się skandowanie: "Andrzej Stania - likwidator".
  1 3 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NISZCZENIE LUDNOSCI SLASKA

   SKARBNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 53 / 46

   ODLACZYC SLASK OD RESZTY WARSZAWSKICH ZLODZIEII -ALTONOMJA SLASKA WOLNY I SAMODZIELNY SLASK

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NISZCZENIE LUDNOSCI SLASKA

   SKARBNIK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 56 / 54

   ODLACZYC SLASK OD RESZTY WARSZAWSKICH ZLODZIEII -ALTONOMJA SLASKA WOLNY I SAMODZIELNY SLASK

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama