Spodek dogadany

  Spodek dogadany

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Sprawa remontu Spodka, która katowickich architektów omal nie przyprawiła o nagły atak serca, jest już rozwiązana. Połowicznie. Łuski pokrywające elewację zostaną wymienione, ale nowe będą w podobnym kolorze, a nie ze stali nierdzewnej. Miasto zrezygnuje też z montażu 200 metrowego ekranu, który miał okalać Spodek w pasie dolnym. Podesty i balustrady tarasów hali pozostaną w formie maksymalnie zbliżonej do obecnej.
  Zła wiadomość jest taka, że firma, która zajmie się przebudową elewacji i projektem modernizacji i tak zostanie wybrana w przetargu.

  Takie ustalenia poczynili wicewojewoda śląski Adam Matusiewicz i Piotr Uszok prezydent Katowic. Matusiewicz kilka dni temu zapowiedział, że jeśli Spodek będzie modernizowany według planów władz Katowic, to doprowadzi do wszczęcia procedury wpisania obiektu do rejestru zabytków i remont uniemożliwi. Przetarg kilka tygodni temu ogłosił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Katowicach. Oburzenie wywołały zapisy dotyczące m.in. ekranu i łusek ze stali nierdzewnej, które miałyby pokrywać elewację Spodka (od 39 lat Spodek pokryty jest łuskami z azbestem, azbestu jest w sumie 50 ton).

  - Mamy perełkę, którą trzeba wyczyścić, ale w żadnym wypadku nie niszczyć - mówił architekt Robert Konieczny. Zapowiadał, że architekci wyjdą na ulice protestować. Matusiewicz z Uszokiem dyskutowali 10 minut.

  - Prezydent przyznał, że sprawa przetargu wynikła kiedy był na urlopie i zapowiedział korekty w specyfikacji. Nie będzie ekranu diodowego. Łuski będą w podobnym kolorze, a balustrady i podesty w formie maksymalnie zbliżonej do obecnej - opowiada wicewojewoda. - Wykonawca zostanie zobligowany do przedstawienia projektu modernizacji, który zostanie poddany konsultacjom z szerokim gremium architektów z regionu - zapowiada Jakub Jarząbek z biura prasowego UM w Katowicach.

  Zadowolony jest Krzysztof Gorgoń prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Jest szansa tekst specyfikacji dopracować i uszczegółowić sposób kontrolowania dokumentacji projektowej. Teraz w specyfikacji nie ma zdania o architekcie, tak jakby architekt nie był potrzebny - mówi. Wątpliwości budzi przetarg. W Katowicach konkursy na opracowanie projektów głoszono na budowę m.in. siedziby NOSPR, przebudowę rynku, a nawet dwupiętrowej kamienicy przy ul. Mariackiej 10! Spodek nie zasłużył?

  - Nie rozumiem dlaczego prezydent nie chce się wycofać. Po przetargu projekt i remont wykona firma z najtańszą, a nie najlepszą ofertą - powiedział nam katowicki urzędnik.

  Projekt modernizacji ma być gotowy pod koniec trzeciego kwartału tego roku. W tym samym czasie mają sie zakończyć konsultacje. Remont miałby potrwać do połowy 2011 r.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama