To szaleństwo na torach zaczyna być groźne dla życia

  To szaleństwo na torach zaczyna być groźne dla życia

  Marcin Kasprzyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Stan kolei w Polsce często był tematem moich drwin. Zawsze bawiło mnie, już na wstępie skazane na porażkę, szukanie sensu w decyzjach menedżerów poszczególnych spółek kolejowych, którzy od lat ambitnie podcinają gałąź, wspólnie na niej siedząc.
  Podejrzewałem nawet, że kolejowa centrala, gdziekolwiek istnieje i ktokolwiek w niej zasiada, ogłosiła konkurs na zakładowy absurd roku. Na mojej top liście była decyzja o tym, żeby z dworców kolejowych wyrzucić kasy. Na drugim miejscu była próba pozbawienia pociągów prawa do wjazdu na tory.

  Choć o tych absurdach zgodnie informowały wszystkie media w Polsce, kolejowi menedżerowie na temat trwającego szaleństwa na szynach niechętnie się wypowiadali, licząc chyba, że ludzie w końcu się przyzwyczają.

  I faktycznie wyglądało na to, że lud przywyknie się do pociągów, które nie mogą wjeżdżać na tory, a zamiast kupować bilet na dworcu, będzie płacił kary u konduktora.


  Do tej pory to wszystko było mniej lub bardziej zabawne, ale to co stało się dwa dni temu w Dąbrowie Górniczej sprawiło, że czas powiedzieć: żarty się skończyły.

  Jeśli lenistwo, brak piątej klepki czy cokolwiek czego brakuje wspomnianym menedżerom doprowadza do tego, że korzystanie z infrastruktury kolejowej w Polsce grozi śmiercią (czytaj na stronie 8), to nie jest mi do śmiechu. Dwa dni temu kolejową kładką nad torami szedł człowiek, kładka była spróchniała i załamała się pod ciężarem mężczyzny, który wpadł w dziurę, dotknął znajdującej się poniżej trakcji kolejowej i zginął.

  I czyja to wina? Dwa dni trwa ustalanie, kto jest właścicielem kładki. W normalnym kraju to byłoby proste, bo kładka, przypominam, wciąż znajduje się nad torami, które przecież służą do tego by jeździły po nich pociągi. Z tego można wysnuć logiczny wniosek, że należy do instytucji, która (lub które) transport kolejowy organizuje(ą).

  U nas, mimo moich podpowiedzi, nie wiadomo do kogo należy kładka, a rzecznicy spółek bronią swoich chlebodawców, jak mogą.

  Ten obiekt nigdy nie był składnikiem majątku trwałego PLK. Spółka posiada jedynie dokumentację przekazaną przy tworzeniu nowych spółek kolejowych
  - mówi jeden z nich.

  Prawda to czy nie, tą wypowiedzią chyba nieświadomie w sposób bardzo prawdziwy pan rzecznik przedstawił sytuację na kolei.

  A za śmiertelny wypadek odpowiadają wszyscy, którzy doprowadzili do takiego właśnie bałaganu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Koleje polskie

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Niy znom przikładu, ftory by choć trocha zaprzeczoł bałaganowi tego kraju

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo