Wygraj nagrody rodem ze śląskiego westernu

  Wygraj nagrody rodem ze śląskiego westernu

  zal

  Od półwiecza próbuje opowiedzieć własny sen o rodzinnych Bojszowach i swoich krajanach. Maluje bojszowskie pejzaże, prowadzi gawędy na śląskie tematy. Filmuje. I z tego jest najbardziej znany. Tym rozsławił Bojszowy, Pszczynę, gdzie od lat mieszka, i Górny Śląsk, z którym się identyfikuje.
  To on stworzył śląski western, opowiadający o losach Ślązaków w Teskasie. W dorobku ma filmy o trudnych momentach w dziejach tej ziemi, jak choćby ten o powstaniach, "Bracia", zrealizowany kilka lat temu, czy powstańczy paradokument z lat 70. "Ku Polsce". I filmy związane z tematyką przymusowego zaciągu Ślązaków do Wehrmachtu ("Czterech synów ojciec miał", "Nie wszystko mi wojna zabrała").
  Nie unikał tematyki oświęcimskiej ("Różaniec z kolczastego drutu"). Jak zauważył jego przyjaciel Alojzy Lysko, podobnie jak Kazimierz Kutz stworzył Kłyk własną wizję śląskiej historii. Historii ziemi pszczyńskiej, która różni się przecież - choćby przebiegiem powstań - od tej typowej dla "czarnego", przemysłowego Śląska, kutzowskiej wizji powstańczych działań. I nie tylko.

  Mamy dla Was 3 zestawy nagród, na które składają się: książkę "Józef Kłyk. Mój śląski Teksas", zestaw pocztówek "Miłe sercu Bojszowy w obrazach Józefa Kłyka", płyta z filmami "Nie wszystko mi wojna zabrała" oraz "Człowiek stąd" film o J. Kłyku...

  szczegóły konkursu ...

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama