Zabrze: Zasłużenia dla miasta otrzymali nagrody św. Kamila

  Zabrze: Zasłużenia dla miasta otrzymali nagrody św. Kamila

  Olga Wiśniowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Już po raz dziesiąty w Zabrzu przyznano nagrody św. Kamila, wyróżnienie dla osób i instytucji, które przyczyniają się do tworzenia pozytywnego wizerunku miasta. W tym roku otrzymali je dr Bogumiła Szymczyk, prof. Marian Zembala i Politechnika Śląska.
  Wyróżnienia przyznawane są od 2001 roku osobom i instytucjom zasłużonym dla zabrzańskiej społeczności.

  - Do tej pory nagrody przyznawano jedynie mieszkańcom Zabrza. Od tego roku mogą otrzymać je również osoby, które poza miastem tylko nocują, a tu pracują, wkładając całe swoje serca w działalność na rzecz miasta i mieszkańców - tłumaczy Andrzej Wilk z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego.


  Podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym, nagrody św. Kamila, który jest patronem miasta, przyznano osobom i instytucjom, którzy swoją wiedzę i umiejętności wykorzystują na rzecz poprawy zdrowia zabrzan i mieszkańców innych śląskich miast.

  - Przez cały czas, od 1952 roku, pracuję w Zabrzu dla moich pacjentów. Uważam za oczywiste, że lekarz musi być jednocześnie społecznikiem, dlatego nagroda bardzo mnie zaskoczyła - mówi dr Bogumiła Szymczyk. Czternaście lat temu założyła Zespół do Spraw Promocji Zdrowia przy Urzędzie Miejskim. W przyszłym roku będzie świętowała 60-lecie pracy zawodowej.

  Kolejne wyróżnienie przyznano również osobie zasłużonej dla rozwoju medycyny.

  - Dzięki Śląskiemu Centrum Chorób Serca, Zabrze rozpoznawane jest w całym kraju. To wyróżnienie ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ święty Kamil jest patronem chorych - mówi prof. Marian Zembala, dyrektor ŚCCS.

  Zazwyczaj "Kamilki" otrzymywały dwie osoby i jedna instytucja. Tak było i tym razem, wyróżnienie otrzymała Politechnika Śląska. W Zabrzu działa wydział Organizacji i Zarządzania, w przyszłym roku ma jednak zostać uruchomiony kolejny.

  - Uczelnia jest bardzo mocno związana z miastem, a związki te jeszcze się zacieśnią, gdy otworzymy wydział Inżynierii Genetycznej. Powstanie wtedy w Zabrzu kampus z prawdziwego zdarzenia - zapowiada Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.

  Spośród nadesłanych zgłoszeń kapituła wybiera laureatów. W jej skład wchodzą prezydent miasta, przewodniczący Rady Miejskiej, przedstawiciele rektorów uczelni działających w mieście oraz ubiegłoroczni laureaci.

  Warto przypomnieć, że dotychczas nagrody otrzymali m.in.: prof. Bożena Hager-Małecka, o. Andrzej Chorążykiewicz, Śląskie Centrum Chorób Serca, prof. Witold Żdanowicz, dr Zygfryd Wawrzynek, prof. Bolesław Pochopień, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, Caritas Diecezji Gliwickiej, dr Krystyna Rożek-Lesiak, Diakonia Ewangelicka, prof. Lech Poloński, dr Zbigniew Nawrat, Śląski Uniwersytet Medyczny, a także Elżbieta Seferowicz i Stowarzyszenie Misericordia.

  W niedzielę o godz. 12.15 w kościele pw. św. Kamila odprawiona zostanie msza święta w intencji parafii i miasta.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama