Ważne
  Korzystałeś z abonamentu medycznego? Zapłać podatek!

  Korzystałeś z abonamentu medycznego? Zapłać podatek!

  Beata Sypuła

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W czasach, kiedy politycy jak ognia unikają podjęcia tematu prywatyzacji służby zdrowia, Polacy samorzutnie, dzięki prywatnej inicjatywie, prywatyzują się jako pacjenci. I oto państwo, które powinno być zainteresowane wyprowadzeniem rzeszy pacjentów z niewydolnego systemu publicznej opieki zdrowotnej, postanowiło ich ukarać - raz, a dobrze.
  Od 12 lat świadomi zysków pracodawcy fundowali swym pracownikom abonament medyczny. Chodzi o to, by w razie drobnej choroby czy konieczności uzyskania recepty nie wystawali w kolejkach do lekarza, ale natychmiast rozpoczęli leczenie i krócej byli nieobecni w pracy. Podpisują w tym celu umowę z jedną z placówek - zazwyczaj prywatnych - wyspecjalizowanych w świadczeniach zdrowotnych.

  To dobrowolne działanie - Kodeks pracy nakazuje tylko szczątkową opiekę medyczną nad pracownikiem, czyli opłacenie np. badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Właśnie teraz podatkowa przygoda z abonamentami zdrowotnymi dla pracowników znajduje swój finał. Setki pracodawców korygują zeznania podatkowe za całe lata wstecz, muszą zapłacić zaległy podatek, oczywiście wraz z odsetkami za zwłokę. Z kolei obdarowani abonamentem ich pracownicy będą płacić podatek od czegoś, z czego być może w ogóle nie korzystają. Ktoś zwariował? Bynajmniej.

  Politycy jedną ręką tworzą przepisy teoretycznie zachęcające do organizowania w zakładach pracy opieki medycznej na koszt pracodawcy, a drugą trzymają się kurczowo przepisów podatkowych, które obciążają zakład pracy i pracownika. Jak do tego doszło?

  Niewydolność NFZ - także objętego kryzysem z powodu mniejszych wpływów ze składek przy większym bezrobociu sprawiła, że cześć pracodawców chętniej zaczęła kupować dla swoich pracowników i często ich rodzin pakiety świadczeń medycznych. Miało je w 2007 r. 3,4 proc. pracujących, a w 2009 r. - już 4,1 proc.

  - W ubiegłym roku przychody największych firm prywatnych świadczących usługi medyczne wzrosły o 17 proc., i to w roku spowolnienia gospodarczego - mówi Łukasz Witkowski z organizacji Pracodawcy RP (do niedawna Konfederacja Pracodawców Polskich).

  Teraz zbyt hojnych pracodawców dopada fiskus. Przez 12 lat zdaniem wielu urzędów i izb skarbowych trudno było obliczyć, jaka część pieniędzy wpłaconych lecznicy ryczałtem, za wszystkich pracowników firmy, przypada na każdego z podwładnych z osobna. Trudno zatem obciążyć go podatkiem za to świadczenie uzyskane od pracodawcy. Fiskus zauważał również przytomnie, że szef mógł ryczałt medyczny przychodni wpłacić, ale pracownik nie musiał z niego korzystać, więc za co podatek? Ministerstwo Finansów w 2002 r. wręcz stwierdziło, że byłoby to sprzeczne z Konstytucją RP.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hehe

   mr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

   Komentarz usunięty za złamanie regulaminu forum.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama