Katowice: Rusza Teatr Wielu Kultur: Opowiedzą o afrykańskim...

  Katowice: Rusza Teatr Wielu Kultur: Opowiedzą o afrykańskim teatrze... w kopalni

  Justyna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Warsztaty tańca indonezyjskiego, nauka pieśni szopskich i rodopskich, do tego koncert polsko-czesko-bułgarskiej formacji "Sarakina" czy wykład o teatrze społecznym w Afryce. A wszystko to i znacznie więcej w ramach cyklu organizowanego przez Muzeum Śląskie - "Teatr Wielu Kultur. Spotkania w Stolarni" na terenie po byłej kopalni Katowice.
  Impreza zostanie zainaugurowana już 17 lipca. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, a miejsc sporo, jednak organizatorzy proszą o wcześniejsze zgłaszanie chęci udziału w warsztatach.

  Najbliższe spotkanie odbędzie się pod hasłem "Obrzęd, rytuał, taniec, edukacja - o tradycjach teatralnych Afryki". Początek o godz. 14. W budynku dawnej Stolarni przy ul. Kopalnianej 6 zobaczymy wystawę afrykańską wypożyczoną z żorskiego Muzeum Kultur Pozaeuropejskich (maski i stroje). Posłuchamy też wykładu o społecznym teatrze Afryki. A na zakończenie o godz. 17 będzie okazja zobaczyć pokaz tańca afrykańskiego.

  Kolejne odsłony imprezy w sierpniu i wrześniu, wówczas poznamy kulturę Indonezji, następnie przyjdzie pora na Karpaty i Bałkany. Tego nie wolno przegapić, w planie imprezy są jeszcze między innymi wykład o tradycjach bułgarskich maskarad czy prelekcja o rumuńskich wampirach!

  - Cykl skierowany jest do wszystkich, którzy interesują się teatrem, jego formą oraz powiązaniami z kulturą. Ideą spotkań jest przybliżenie zjawisk teatralnych związanych zarówno z ludowymi obrzędami, rytuałami, jak i ze współczesnymi formami teatru społecznego w jego lokalnych, narodowych kontekstach - zapowiada Danuta Pękość z MŚ. - Wykłady oraz prezentacje będą prowadzone przez teatrologów, antropologów kultury (etnografów), historyków, specjalistów z zakresu afrykanistyki, etnomuzykologii. Przedstawią historię, tradycję, problematykę społeczną, a także różnorodne techniki i środki artystyczne wykorzystywane w sztuce aktorskiej - dodaje.

  Zapisy na warsztaty przyjmowane są w Muzeum Śląskiego, nr tel. 32 258 56 13, (wew. 316, 319) lub mail: oswiata@muzeumslaskie.pl

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama