Bogdanka zasypie nas węglem

  Bogdanka zasypie nas węglem

  Aldona Minorczyk-Cichy, Jacek Bombor

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Lubelski Węgiel Bogdanka wchodzi na Śląsk! Od przyszłego roku ta pierwsza prywatna kopalnia w Polsce będzie zaopatrywać w węgiel elektrownię Rybnik. Jak to możliwe, że będzie się opłacało przewozić węgiel 400 kilometrów, gdy niemal za płotem elektrowni są przynajmniej trzy kopalnie Kompani Węglowej?
  - Powiem tak, szefowie naszych spółek węglowych powinni się spalić ze wstydu. Nie mam pojęcia, jak mogli się nie dogadać w tej sprawie - komentuje Jerzy Markowski, były wiceminister odpowiedzialny za górnictwo.

  Władze Bogdanki o nowej umowie poinformowały pod koniec minionego tygodnia. Kopalnia podpisała umowę z firmą Energokrak z Krakowa, która zajmuje się dostawami węgla na potrzeby francuskiej grupy energetycznej, EDF, w skład której wchodzi m.in. Elektrownia Rybnik.

  Co na to władze Kompanii Węglowej, która w Rybniku ma kopalnię Jankowice i Chwałowice? - Nie komentujemy ekspansji Bogdanki - informuje Zbigniew Madej, rzecznik zakładu. Kompania na razie śpi spokojnie, bo nadal pozostaje największym dostawcą węgla dla EDF i elektrowni Rybnik.

  - Kopalnia Bogdanka nie będzie realizowała znaczących wolumenów - informuje lakonicznie Katarzyna Majchrzak, rzecznik EDF Polska. Obie strony jednak nie zdradzają ani ceny, ani dokładnej ilości sprzedanego węgla.

  Jednak pod względem zapotrzebowania na węgiel elektrownia w Rybniku jest najpoważniejszym graczem w EDF. Elektrownia Rybnik jest największa na Górnym Śląsku. Jej moc stanowi około 7 procent mocy zainstalowanej w Polsce. Zakład zużywa rocznie ok. 4-4,5 mln ton węgla, to tyle, ile Bogdanka obecnie rocznie wydobywa. Sama pojemność składowiska węgla wynosi 600 tys. ton.

  Według Jerzego Markowskiego po tej umowie włodarzom naszych kopalń powinna zapalić się czerwona lampka. - Bogdanka jest prywatna, działa szybko, mobilnie, jak to na wolnym rynku. Inwestuje w nowe pola i sprzęt. Więc może przejąć u nas spory rynek, jeśli nasze państwowe molochy w porę się nie opamiętają - zaznacza.

  To zdaje się potwierdzać rzecznik prasowy Bogdanki, Tomasz Zięba. Kontrakt z elektrownią pozwala im po raz pierwszy wejść na Śląsk. - Nie zamierzamy na tym poprzestać. Staramy się być konkurencyjni i poszukamy zbytu gdzie się da - dodaje Zięba.

  W jego opinii to początek współpracy z EDF, bo umowa przewiduje zwiększenie dostaw w kolejnych latach, z racji zwiększania rocznego wydobycia.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KHW też jest konkurencyjny

   nawęglacz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 18

   W rzeczywistości, to KHW SA jest znacznie bardziej konkurencyjny, bo ma więcej podmiotów, większą skalę działalności i lepsze perspektywy. Wejście Holdingu na giełdę to potwierdzi!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Lepiej na giełdę niż pod młotek

   nie-górnik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 33 / 22

   Zamiast różnych zagranicznych inwestorów czy politycznie inspirowanych konsolidacji lepiej uczciwie pójść na giełdę. Tam przynajmniej warunki gry są czytelne. Dla KHW to faktyczni dobre rozwiązanie

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Giełda to dla KHW dobry kierunek

   darek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 20

   Prywatyzacja KHW SA poprzez giełdę to dobry kierunek zapewniający rozwój firmy i regionu. Nie ma bowiem dla mieszkańców gorszej sytuacji, gdy obcy inwestor wykupi spółkę i będzie tylko chciał ją...rozwiń całość

   Prywatyzacja KHW SA poprzez giełdę to dobry kierunek zapewniający rozwój firmy i regionu. Nie ma bowiem dla mieszkańców gorszej sytuacji, gdy obcy inwestor wykupi spółkę i będzie tylko chciał ją wyeksploatować. A w przypadku prywatyzacji giełdowej minimalizuje się takie zagrożeniezwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Głupoty w artykule

   arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 19

   Te osoby co pisały ten artykuł(Aldona Minorczyk-Cichy, Jacek Bombor )niech się same zamkną w piwnicy a nie gadają głupot i nieprawdy !!!
   Halemba ma zasoby i można je wydobywać z zyskiem tylko...rozwiń całość

   Te osoby co pisały ten artykuł(Aldona Minorczyk-Cichy, Jacek Bombor )niech się same zamkną w piwnicy a nie gadają głupot i nieprawdy !!!
   Halemba ma zasoby i można je wydobywać z zyskiem tylko trzeba dobrych rządzących w kompani !!!
   To tam siedzi tyle osób bezproduktywnych którzy biorą wypłaty 2 razy większe niż zwykły górnik z Halemby !!!
   A na halembie jest 500 osób z dozoru wyższego (nadszygarzy) dublują stanowiska są nie potrzebni !!!
   Przez nich są takie duże koszty wydobycia w halembie bo wypłaty biorą po 7 tyś !!!
   KOMPANIA ŹLE ZARZĄDZA DLATEGO HALEMBA MA STRATY !!!

   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama