Pod Grunwald ciągną rycerze z czeladzią z całej Polski

  Pod Grunwald ciągną rycerze z czeladzią z całej Polski

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Od kilku dni chorągwie wojsk polskich i krzyżackich ciągną pod Grunwald. W obozie koczuje już kilkuset rycerzy z czeladzią, a dziś mają dojechać kolejni, m.in. Konrad VII Biały, który dowodzi znaczną grupą rycerzy z Górnego Śląska. Bitwa rozegra się na polach Grunwaldu dwa dni po właściwej dacie boju z 15 lipca, ale mimo tego przesunięcia, jak zapewniają dowódcy, wynik jednej z największych średniowiecznych bitew w naszej części Europy nie ulegnie zmianie.
  Po stronie wojsk polskich nasz region reprezentują w Chorągwi Mazowieckiej księcia Siemowita: Bractwo Białej Bramy z Gliwic, a w Chorągwi Mazowieckiej księcia Janusza: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin i Chorągiew Żywiecka. Po stronie wojsk krzyżackich swoje umiejętności zaprezentują w Chorągwi Zachodniopomorskiej księcia Kazimierza: Drużyna Kusznicza Czerwionka-Leszczyny wspomagana przez Kompanię Najemną Taurus z Częstochowy. Chorągiew Konrada VII Białego reprezentowana będzie m.in. przez Kompanię św. Stanisława Bielsko-Biała, Chorągiew Ziemi Górnośląskiej z Gliwic, Drużynę Rodową św. Wilhelma z Wilkowyj (Tychy), a także Bractwo Rycerskie Puszczy Pszczyńskiej.


  - W Malborku jest księga z nazwiskami większości tych rycerzy, którzy po stronie zakonu stanęli do walki. Dlatego w mojej chorągwi odtwarzane są konkretne postacie - mówi Piotr Olejnik, znany pod Grunwaldem jako książę śląski Konrad Biały.

  W inscenizacji grunwaldzkiej opartej na epizodach 15 lipca 1410 oraz w obozach "Chorągwi Grunwaldzkich", będą uczestniczyć tylko grupy historyczne oraz osoby indywidualne, które znalazły się na liście zaproszonych. Powód takiego obostrzenia warunków jest prosty - w ciągu zaledwie kilku lat w Polsce powstała sieć ponad 200 bractw rycerskich, do których należy kilka tysięcy ludzi. W samej Warszawie naliczono ich 33. W naszym województwie istnieją w Katowicach, Gliwicach (dwa), Pszczynie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Będzinie, Tychach, Bielsku-Białej (trzy), Siewierzu, Sosnowcu, Świętochłowicach, Wodzisławiu Śląskim, Mysłowicach, Częstochowie (dwa), Ogrodzieńcu i Zawierciu. Jest także wymieniona wcześniej grupa z Czerwionki-Leszczyn, strzelająca z kusz.

  Za początki ruchu rycerskiego w Polsce uważa się rok 1977, kiedy na zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbył się pierwszy turniej rycerski. Wśród potykających się - w co trudno dziś uwierzyć - nie było ani jednego Polaka.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama