Naukowcy zadecydują o przyszłości Halemby

  Naukowcy zadecydują o przyszłości Halemby

  Aldona Minorczyk-Cichy, Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Pod koniec sierpnia mają się rozstrzygnąć losy kopalni Halemba. Zakład przyniósł już miliard złotych strat i jest prawdziwą zmorą Kompanii Węglowej. Zamknięciu kopalni sprzeciwiają się związki zawodowe, podkreślając ogromne koszty społeczne takiej decyzji.
  Już dwukrotnie w tej sprawie protestowały. Przygotowały też projekt naprawczy, któremu ma się przyjrzeć niezależna placówka naukowo-badawcza.

  - Zdecydowaliśmy wczoraj, że zarówno propozycje przygotowane przez naszych specjalistów, jak i projekt przekazany przez związkowców zostaną oddane do oceny niezależnym specjalistom - uspokaja Jacek Korski, wiceprezes Kompanii Węglowej.

  Kto konkretnie zajmie się tymi propozycjami i zdecyduje o przyszłości Halemby? Taka decyzja jeszcze w KW nie zapadła.

  - Sprawę komplikuje nieco okres wakacyjny. Mam jednak nadzieję, że taki raport będzie gotowy na koniec sierpnia - dodaje wiceprezes Korski.

  Prof. Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach jest zwolennikiem likwidacji Halemby. Wymienia dwa powody: finansowy i bezpieczeństwa.

  - Tę kopalnię trzeba zamknąć, a górników przenieść do innych zakładów. Dalsza eksploatacja jest tam niezwykle kosztowna i niebezpieczna - podkreśla prof. Barczak. Opowiada, że z bliska obserwował w tej kopalni proces eksploatacji. Odbywa się w ekstremalnych warunkach, na podpoziomach, gdzie wentylacja jest bardzo trudna i droga, panują wysokie temperatury i jest zagrożenie wybuchem metanu.

  - Widziałem ciała 23 górników, którzy zginęli w katastrofie trzy lata temu. Nie chciałbym, by to się powtórzyło. A w obecnej sytuacji to tylko kwestia czasu - dodaje ekonomista.

  Wacław Czerkawski, wiceszef ZZ Górników w Polsce, na likwidację Halemby się nie zgadza i powtarza, że jedynym kryterium, które może decydować o likwidacji jakiejś kopalni jest wyczerpanie się w niej złoża.

  - Ten zakład trzeba naprawić, bo koszty społeczne likwidacji mogą być zbyt duże. Górnicy zostaną przeniesieni do innych zakładów, ale i tak pracę straci kilka tysięcy osób - stwierdza związkowiec.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   widział na zdjęciu kopalnie

   her (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 22

   ekonomista może powiedzieć co jest źle i co można poprawić i nic więcej

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :(

   teo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 20

   Dla czego ci, co żądzą zawsze twierdzą, że to wina jakiejś tajemniczej siły a nie ich złego zarządzania? Może ten zakład można wyprowadzić na prostą tylko wymaga to ekonomicznych umiejętności,...rozwiń całość

   Dla czego ci, co żądzą zawsze twierdzą, że to wina jakiejś tajemniczej siły a nie ich złego zarządzania? Może ten zakład można wyprowadzić na prostą tylko wymaga to ekonomicznych umiejętności, których nie mają zarządzający nim w Kompani lub w tej kopalni? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NAUKOWCY ZDECYDUJĄ ....

   prawy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 21

   to już po Halembie zamiast pogłębić szyby wolą likwidować ,i jeszcze będą to naukowo uzasadniać ciekawe jak to się ma do informacji że co najmniej 9 zlikwidowanych kopalń przez prof Buzka mogłoby...rozwiń całość

   to już po Halembie zamiast pogłębić szyby wolą likwidować ,i jeszcze będą to naukowo uzasadniać ciekawe jak to się ma do informacji że co najmniej 9 zlikwidowanych kopalń przez prof Buzka mogłoby fedrować, wtedy też mówiono o stratach zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Halemba

   Johe (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 20

   Jaki Pan taki kram. Każdą kopalnię można położyć w ciągu kilku lat na łopatki. Brak inwestycji (np. pogłąbianie szybów)prowadzi do wydobywania podpoziomowego i w konsekwencji do wymienionych w tym...rozwiń całość

   Jaki Pan taki kram. Każdą kopalnię można położyć w ciągu kilku lat na łopatki. Brak inwestycji (np. pogłąbianie szybów)prowadzi do wydobywania podpoziomowego i w konsekwencji do wymienionych w tym artykule zagrożeń metanowych i klimatycznych. Czy "Experci" z PG i AGH to te same grono osób, które opiniowały te wyrobiska w KWK Halemba i KWK Wujek-Sląsk gdzie doszło do tych katastrof, a potem badały przyczyny dlaczego ich prognozy się nie sprawdziły? No jeżeli tak jest, to już nic nie może czytelnika dziwić!Dlaczego strach przed opinią niezależnych fachowców zagranicznych, dlaczego ZZG lub inne Związki nie przedłożą eksperyzy innych autorytetów górniczych albo wszyscy są zdania że polska myśl techniczna w GWK jest wiodąca na świecie? To można opowiadać w Vietamie...może nawet ktoś uwierzy!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama